Türkiye'deki Barbarea r.Br. (Brassicaceae) cinsi taksonları arasındaki genetik akrabalık ilişkilerinin ıssr yöntemi ile incelenmesi
Genetic analyses among Barbarea (Brassicaceae) taxa in Turkey using with inter simple sequence repeats
  1. Tez No: 453481
  2. Yazar: GÜLDANE ORHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERYEM ŞEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Ülkemizin farklı fitocoğrafik bölgelerinden toplanan Barbarea R.Br. cinsine ait taksonlar arasındaki özellikle inter ve infra-spesifik düzeydeki taksonomik problemlerin çözümünü sağlamak, varyasyon sınırlarını belirlemek ve birbirine çok yakın taksonların ayırmak amacıyla ISSR (Inter Simple Sequence Repeat) yöntemi kullanılmıştır. Bu tez çalışması kapsamında Türkiye'de doğal olarak yetişen Barbarea cinsinin revize edilmiş taksonları ile dış grup olarak Chorispora tenella DC., Chorispora syriaca Boiss., Cardamine hirsuta L., Cardamine gracea L., Arabidopsis thaliana (L.) Heynh., Rorippa amphibia (L.) Besser ve Rorippa islandica (Oeder) Borbás'a toplam 32 birey kullanılmıştır. Çalışma kapsamında Cardamineae (Cardamine L., Rorippa Scop. and Barbarea R.Br), Chorisporeae (Chorispora DC.), Camelineae (Arabidopsis Heynh) tribusları arasındaki filogenetik ilişki düzeyleri de Türkiye'de ilk kez ISSR metodu ile belirlenmiştir. Filogenetik ilişki düzeyini belirlemek için 11 ISSR primerine ait 202 polimorfik bant tespit edilmiştir. Moleküler veri setleri PAUP ve Minitab paket programları kullanılarak analiz edilmiştir. Barbarea cinsine ait Türkiye'de yayılış gösteren 13 tür, 3 alt tür ve 6 varyetesi olmak üzere toplam 18 taksonla temsil edilmektedir. Sonuç olarak revizyon bulguları ile birlikte değerlendirildiğinde Barbarea duralii Y. Bağcı & Savran'ın yeni tür olduğu, B. anfractuosa (Hartvig & Strid) Bağcı & Savran stat. nov. olarak statüsü değiştirilmesinin ve tür düzeyine çıkarılmasının uygun olduğu, B. brachycarpa subsp. minor var. pilicarpa Parolly & Eren adlı taksonun B.brachycarpa subsp. brachycarpa var. brachycarpa'dan farklı olmadığı belirlenerek bu varyetenin sinonimi olduğu desteklenmiştir. Bu tez çalışmasıyla, B. sicula C.Presl'nin moleküler verilerle de Türkiye'de varlığı desteklenmiştir. Ayrıca Barbarea cinsinin ise mevcut bulunduğu Arabideae tribusundan Cardamineae tribusuna aktarılmasının uygun olacağı bulgularla desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The genus Barbarea R. Br. taxa which collected from different parts of Turkey, ISSR (Inter Simple Sequence Repeat) method is used for solving taxonomic problems in the inter and infra-specific level, determaning the variation limits and seperating of very close taxa. Based on our extensive thesis research within the framework of the revised taxa of the genus Barbarea R.Br, which growing naturally in Turkey and the out-group taxa belonging to the closest taxa Chorispora tenella DC., Chorispora syriaca Boiss., Cardamine hirsuta L., Cardamine gracea L., Arabidopsis thaliana (L.) Heynh., Rorippa amphibia (L.) Besser and Rorippa islandica (Oeder) Borbás totally 32 specimens were used to molecular analyses. The molecular characteristics of the tribes Cardamineae (Cardamine L., Rorippa Scop. and Barbarea R.Br), Chorisporeae (Chorispora DC.), Camelineae (Arabidopsis Heynh) were clearly revealed for the first time in Turkey with ISSR method. Phylogenetic relationships were determined by 202 polymorphic ISSR bands of eleven ISSR primers. The molecular data sets were analysed with PAUP and Minitab software. The genus Barbarea has been represented with totally 18 taxa (13 species, 3 subspecies and 6 varieties) in Turkey. As a result of the evalution of revision findings in Turkey Barbarea duralii Y. Bağcı & Savran was presented as a new species. B. brachycarpa Boiss. subsp. minor (C. Koch.) Parolly & Eren var. hedgeana (Kit Tan & Gemici) Y. Bağcı & Savran as a new variety. B. anfractuosa (Hartv.& Strid.) Y. Bağcı & Savran have been promorted as combination et statu nova. Also, B. brachycarpa Boiss. subsp. minor (C. Koch) Parolly & Eren var. pilicarpa Parolly & Eren has been supported to synonym of Barbarea brachycarpa Boiss. subsp. brachycarpa var. brachycarpa. B.sicula occuring in Turkey encouraged with molecular data. The genus Barbarea is still present in tribe Arabideae in Flora of Turkey, so we suggest with our findings Barbarea must be transferred into the tribe Cardamineae.