Farklı adımlı kesici ağızlara sahip freze çakılarının tırlama titreşimleri üzerine etkileri
The effect of milling cutter having differantial pitched cutting edges on chatter vibrations
  1. Tez No: 266350
  2. Yazar: İSMAİL ARIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACI SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Teknik Eğitim, Metallurgical Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Günümüzde imalat teknolojisi, maliyeti azaltma ve verimliliği artırma amacıyla, en iyi kesme koşullarının ve takım tutucuların tespitine yönelik çalışmaların ışığında son derece hızlı bir gelişim içerisindedir. Bu amaçla geleneksel imalat işlemlerinin yerini yüksek hızlı imalat işlemleri almıştır. Ancak takım-iş parçası ara yüzünde meydana gelen şiddetli titreşimler (tırlama), yüksek hızlı imalatı sınırlayan bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Tırlama, bir önceki dişin kesme esnasında oluşturduğu fazın, bir sonraki dişin oluşturduğu fazdan farklı olması halinde gerçekleşen anlık talaş genişliği değişimi ile oluşur. Takım-iş parçası dinamiğini etkileyen bu olumsuzluğu bertaraf etmek için, kesici uçların takım tutuculara değişken aralıklı olarak yerleştirilmesi bir çözüm olarak düşünülebilir.Bu çalışmada, kesici uçları değişken aralıklarla yerleştirilmiş takımlar kullanılarak istenilen devirlerde çalışmak suretiyle en iyi kesme koşulları ve yüzey pürüzlülüğünün tespiti amaçlanmıştır. Tezgah kararlılığının tespiti için tırlama titreşim verileri dikkate alınmış ve yapılan değerlendirmeler yüzey pürüzlülüğü ile ilişkilendirilmiştir. Sonuç olarak aynı kesme koşullarında standart (geleneksel) adımlı takım tutucular ile değişken adımlı takım tutucuların gerçekleştirdiği performanslar birbirlerinden önemli ölçüde farklılıklar göstermiştir. Yapılan kesme deneylerinin neticesinde (teorik olarak kararlı bölge diyagramları oluşturmadan) kararlı bölgede kesme yapan takımlar belirlenmeye çalışılmıştır. Böylece herhangi bir takım için kesme koşulları optimizasyonu gerçekleştirilebilir veya kesme koşullarına göre yeni bir takım geometrisi oluşturulabilir.
Özet (Çeviri)
Today, manufacturing technology is in the extremely rapid development in order to reduce production cost and increasing productivity with the goal of detection of the best cutting condition and tool holder. For this purpose, high-speed manufacturing process has taken the place of the traditional manufacturing process. However, severe vibration (chatter) occurring between tool-workpiece interfaces acts as a factor that limits high-speed manufacturing. Chatter is caused by variations in the instantaneous chip thickness caused when the vibration of the tooth currently engaged in the cut is out of phase with the vibration of the previous tooth. To eliminate the unfavorable state that affects tool-workpiece dynamics, the placement of cutting inserts as variable pitch on tool holders can be seen as a solution.In this study, the aim is to reduce the chatter vibration by means of variable tooth pitch, and thus, to improve the surface roughness. For stability of machine, chatter vibration data has been taken into account and the assessment has been related with surface roughness. Consequently, in the same cutting conditions, tool performance of equal pitch tools and variable pitch tools has been significantly different. As a result of experimental study (without theoretical stability diagram), the tool cutting material in stability lobe has been determined. So, it can be found out that it is possible to form optimization of cutting tool conditions or new tool geometry can be formed.