In-vitro evaluation of microleakage under orthodontic brackets bonded with various adhesive systems
Farklı adeziv sistemler ile yapıştırılan ortodontik braketlerin altında oluşan mikrosızıntının in-vitro olarak değerlendirilmesi
  1. Tez No: 655508
  2. Yazar: BEDİA BEYZA DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİDEM NALBANTGİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın amacı yapıştırılmasında; üç adeziv sistem, farklı yüzey hazırlıkları ve iki ışık kaynağı kullanılan ortodontik braketlerin altındaki mikrosızıntının değerlendirilmesidir. 144 çekilmiş sığır kesici dişi gelişigüzel şekilde on iki gruba ayrılmıştır. Bu grupların altısına kumlama uygulanmıştır. Braketleri mine yüzeylerine yapıştırmak için üç adeziv sistem kullanılmıştır: %37'lik fosforik asitle pürüzlendirme+Transbond XT Primer +Transbond XT Adhesive, Transbond Plus Self Etching Primer+Transbond XT Adhesive ve %37'lik fosforik asitle pürüzlendirme+GC Ortho Connect. Adeziv polimerizasyonu için Elipar S10 Curing Light ve Valo Ortho Cordless Curing Light kullanılmıştır. Braketleme işleminden sonra örnekler %0.5'lik bazik fuksin solüsyonu ile boyanmış, bukkolingual yönde ikiye ayrılmış ve mikroskop altında 20x büyütme ile mine-adeziv ve braket-adeziv ara yüzleri gingival ve insizal kenarlardan incelenmiştir. Bütün gruplarda mikrosızıntı gözlenmiştir. Gingival ve insizal kenarların mikrosızıntı değerleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (p>0.05). Mine yüzeylerine kumlama uygulandığında adeziv tipinin mikrosızıntı üzerinde anlamlı bir etkisi olmamıştır. Kumlama uygulanmayan mine yüzeylerinde GC Ortho Connect hem mine-adeziv ara yüzünde (p=0.004) hem de mine-braket ara yüzünde (p=0.0001) daha fazla mikrosızıntıya neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim is to evaluate the microleakage under orthodontic brackets bonded with three adhesive systems, different surface preparations, and two light curing units. 144 extracted bovine incisors were divided randomly into twelve groups. Six of these groups were preconditioned with air abrasion. Three adhesives were used to bond the brackets to enamel: 37% phosphoric acid+Transbond XT Primer+Transbond XT Adhesive, Transbond Plus Self-Etching Primer+Transbond XT Adhesive and 37% phosphoric acid+GC Ortho Connect. Elipar S10 Curing Light and Valo Ortho Curing Light were used to polymerize the adhesives. The specimens were stained with 0.5% basic fuchsine solution, sectioned buccolingually and evaluated under microscope (20x magnification) at enamel-adhesive and bracket-adhesive interfaces from gingival and incisal margins. Microleakage was observed in all groups. There was no significant difference between microleakage scores of gingival and incisal margins (p>0.05). When air abrasion was applied, the type of adhesive did not have a significant effect on microleakage. When enamel was not preconditioned with air abrasion, GC Ortho Connect showed more microleakage in enamel-adhesive (p=0.004) and bracket-adhesive interfaces (p=0.0001).