Normal şok dalgalı süpersonik rüzgar tüneli tesisi dizaynı
- Tez No: 26636
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Akışkan akışında, sıkıştırılabilme Özelliklerinin etkili olduğu uygulamalar genelde yüksek akışkan hızlarında veya daha teknik bir terimle, Mach sayısının“1”e yakın ve“1 ”den büyük olduğu durumlarda ortaya çıkar. Gaz türbini roket ve buna benzer ünitelerin ve bunlarda yer alan lüle ve difüzörlerin temel özelliği, yüksek hızlı akışkan geçişinin üzerlerinde gerçeklemiyor olmasıdır. îfüksek hızlı akışkan geçişi ise, ancak, içerisinde supersonik hızların elde edildiği bir rüzgar tüneli kullanılarak modelenebilir. Bu çalışmada, supersonik akısın gerçekleştiği bir rüzgar tüneline ait dizayn değerleri supersonik bir akış ( M>1) için fakat tek boyutlu ve sadece normal sok dalgalarının oluşacağı bir akis kabul edilerek elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In Fluid flow, the applications in which compressibility properties axe efective, in general, appear at high fluid speeds. This case corresponds to the flow of Mach number of unity or greater than unity. The main feature of gas turbines rockets and similar units and nozzles and diff users which are placed in those units is that those units permit the fluid flow of high speed. High speed fluid flow can be simulated only in a. supersonic wind tunnel in which this main flow property is available. tn this study, the design values of a supersonic Wind tunnel have been obtained and evalueted for a supersonic but one dimensinoal and wind normal shock flow.