Bazı sübstitüe 1-metilimidazol türevlerinin asitlik-bazlık davranışları üzerine teorik çalışmalar
Theoretical studies on acidity?basicity behaviours of some substituted 1-methylimidazole derivatives
  1. Tez No: 266389
  2. Yazar: ZEYNEP FIRAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EROL AÇIKKALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmada, 2, 4 ve 5 konumlarından metil, flor, nitro bağlı bazı 1-Metilimidazol türevlerinin asitlik-bazlık davranışları araştırılmıştır.Moleküllerin pKa değerleri, en yüksek dolu moleküler orbital (HOMO) enerjileri, en düşük boş moleküler orbital (LUMO) enerjileri, enerji farkları (?E), dipol momentleri (?) ve azot atomu üzerindeki yükleri (qN); yarı deneysel PM6, ab-initio HF/6-311++G(d,p) ve DFT B3LYP/6-311++G(d,p) yöntemleri kullanılarak hesaplanmıştır. Her üç yöntemle yapılan hesaplamalardan elde edilen teorik asitlik sabiti değerleri literatürdeki mevcut deneysel sonuçlarla karşılaştırılmıştır.Hesaplanan asitlik sabiti değerleri, deneysel değerlere karşı grafiğe geçirilerek korelasyon katsayısı değerleri belirlenmiştir. Bu çalışmada hesaplanan teorik verilerin, deneysel sonuçları desteklediği bulunmuştur. Teorik hesaplamalar, deneysel pKa sonuçlarına en yakın değerlerin DFT B3LYP/6-311++G(d,p) yöntemi ile yapılan hesaplamalardan elde edildiğini göstermiştir.Ayrıca MarvinSketch v5.3.1 (ChemAxon), SPARC v4,5 (SPARC 2009) ve ALOGPs v2.1 (VCCLAB 2007) programlarında da bu moleküllerin pKa değerleri hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlar, hem literatürdeki deneysel verilerle, hem de kuantum kimyasal yöntemlerle (DFT, HF, PM6) hesaplanan pKa'larla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, acidity-basicity behaviour of some 2, 4 and 5 methyl, fluoro and nitro substituted 1-Methylimidazole derivatives were investigated theoretically.pKa values, proton affinities (PA), highest occupied molecular orbital (HOMO) energies, lowest unoccupied molecular orbital (LUMO) energies, energy gaps (?E), dipole moments (?) and charges on nitrogen atoms (qN) of the studied molecules were calculated by using semi-empirical (PM6), ab-initio HF/6-311++G(d,p) and DFT B3LYP/6-311++G(d,p) methods. Theoritical acidity constant values obtained from these three methods were compared with the experimental results available in the literature.Correlation coefficient values were determined by using calculated acidity constants and experimental values. It was found that theoretical data calculated in this work supported the experimental results. Theoretical calculations, showed that the results of DFT/6-311++G(d,p) method were the most consistent values to the experimental pKa?s.Furthermore, pKa values of these molecules were calculated by using also MarvinSketch v5.3.1 (ChemAxon), SPARC v4,5 (SPARC 2009) and ALOGPs v2.1 (VCCLAB 2007) programs. These results were compared with not only the experimental data in the literature, but also quantum chemical methods (DFT, HF, PM6) pKa s.