Aktif karbon yardımıyla atık sulardan metilen mavisinin biyosorpsiyon ile giderilmesi
Elimination of methylene blue from water by biosorption with activated carbon
- Tez No: 266390
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TEMİR ALİ DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tez çalışmasında, aktif karbonlar yardımıyla sulu çözeltideki metilen mavisi uzaklaştırılması için adsorpsiyon yöntemi incelendi.Sulu çözeltiden organik kirleticilerin adsorpsiyonu için metilen mavisi model bileşik olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada atık biyokütleden elde edilmiş aktif karbonlar yardımıyla metilen mavisinin adsorpsiyon kapasitesi tayin edilmiştir. Aktif karbonlar üzerine metilen mavisi adsorpsiyonu için birinci dereceden ve ikinci dereceden kinetik araştırılmıştır. Adsorpsiyonun hızı yalancı ikinci derece hız denklemini iyi bir korelasyonla doğruladı. Adsorpsiyon izotermleri için yapılan çalışmada Langmuir izotermine Freundlich izoterminden daha iyi uygunluk gösterdiği bulunmuştur.Düşük maliyetli yenilenebilir lignoselülozik materyellerden aktif karbon üretimi ve onların sulu çözeltideki metilen mavisinin uzaklaştırılmasında kullanımı ekonomik ve çevre açısından büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis,. adsoption method for removal of methylene blue in an aqueous solution by the active carbon was studied.Methylene blue is used as a model compound for adsorption of organic pollutants from aqueous solution. In this study, the methylene blue adsorption capacity of active carbon obtained from waste biomass was determined. For the adsorption of methylene blue onto activated carbons from a first degree and second order kinetics was also studied. Second order rate of adsorption rate equation was confirmed with good corretation.In the study of adsorption isotherms it was seen that Langmuir isotherms for adsoption is beter compliance than Freundlich isotherm. Low-cost renewable lignocellulosic materials in the production of activated carbon in aqueous solutions and their use for the removal of methylene blue is very important economically and environmentally.