Pompayla doldurmalı hidrolik birim içeren elektrik enerji sisteminde çevresel ekonomik güç dağıtımı probleminin genetik algoritma ile çözümü
Solution to environmental economic dispatch problem of electrical energy system included pomped storage hydrolic unit using genetic algorithm
- Tez No: 266411
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH FADIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Klasik olarak, bir enerji sisteminin optimal işletimi, kullanılack yakıt maliyetinin minimize edilmesi şeklindedir. Günümüzde üretim birimlerinde çoğunlukla fosil kaynaklı yakıtların kullanılması çevre kirliliğine yol açtığı için maliyet minimizasyonu problemlerinde çevre kirliliğine engel olmak için yapılan masrafları da dikkate almak gerekmektedir. Bu nedenle, yapılan çalışmada, yakıt ve gaz salınım maliyetleri bir arada ele alınarak, çevresel ekonomik güç dağıtım probleminin genetik algoritma ile çözümü incelenmiştir. Çözüm için ağırlıklı toplam skalerleştirme metodu kullanılmıştır. Optimizasyonu yapılan sistem termik birimler ve pompayla doldurmalı birimden oluşmaktadır. Çalışma sonucunda elde edilen çözümler karşılaştırılmış ve sonuçlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Generally, optimal operation of an energy system means the minimization of the cost of the used fuel. Today, a wide use of fossil-based fuels in generation units requires to consider the environmental pollution caused by generation units in the solution of the problems. Therefore, in this research, the solution of environmental economic power dispatch problem using genetic algorithm contains fuel and gas emission costs together was studied. Weighted sum scalarization method was used for the solution. The system that made an optimization contains thermal units and pumped-storage unit. The results that handled after optimization were compared and discussed.