Türkiye madencilik sektöründe iş kazalarının istatistiksel analizi
Statistical analysis of accidents in Turkish mining industry
  1. Tez No: 266422
  2. Yazar: BESİM TOZMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN KONUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maden İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Madencilik sektörü arama safhasından, üretim ve nakliyesine kadar bünyesinde bir çok iş sağlığı ve güvenliği riski barındıran bir sektördür ve bu risklerin önlenememesi durumunda yüksek iş kazası ve meslek hastalığı rakamları karşımıza çıkmaktadır. Madencilikte sürekli değişen ortam şartlarına göre çalışarak üretim yapmak esas olduğundan, madencilik diğer iş kollarından temel yapı bakımından ayrılmaktadır. Bu durum madencilikteki risklerin doğru belirlenmesi ve koruyucu önlemlerin alınabilmesi için, geçmiş yıllar iş kazaları ve meslek hastalıklarının istatistiksel olarak değerlendirilmesi oldukça önemli olmaktadır.Bu çalışmada, öncelikle Türkiye Madencilik Sektöründe 1992-2008 yılları arasında meydana gelen iş kazası, meslek hastalıkları, sürekli iş görmezlik ve ölüm sayılarının yıllık değişimleri incelenmiştir. İkinci olarak, kaza ve kaza sonucu ölüm olabilirlik oranları hesaplanarak, Türkiye madencilik sektörünün tüm sektörlere göre durumu değerlendirilmiştir. Daha sonra, teknolojik değişimlerin iş kazaları üzerindeki etkilerini belirlemek için sabit sermaye yatırımlarının yıllık değişimlerine karşılık iş kazalarındaki değişimler istatistiksel olarak incelenmiştir.Yapılan bu çalışma sonucunda, Türkiye madencilik sektöründe 1992-2008 yılları arasında, iş kazası, meslek hastalığı, sürekli iş görmezlik ve ölümlü kaza sayılarında önemli oranlarda azalmalar olduğu, bu azalma da özel sektör sabit sermaye yatırımlarının artmasının etkili olduğu belirlenmiştir. Türkiye' de özellikle kamu madenciliği sektöründe sabit sermaye yatırımlarının arttırılmasıyla iş kazası ve meslek hastalıklarında önemli oranlarda azalmalar olacağı tahmin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mining sector is a sector which comprehending many risk such as occupational safety and health within its structure from inquiring pahase to production and transpotation and in the case of not to prevent this risk, high work accident and occupational disease events can be acquired. In mining sector the base thing is to produce according to the continual modifying conditions. For this reason mining departs from another business line as a main structure. To determine the risks in mining truly and to take prohibitive precautions, evaluation of past years? work accidents and occupational disease is considerably important.In this study, first, at Turkey Mining Sector annual exchange of work accidents, occupational disease, continual disabilityand death counts ocuured between 1992-2008 were analysed. Second, by working out the figures of possibility rates death by accident, Turkey Mining Sector was assessed according to another sectors. Third, to determine the effects of technological changes on work accident, in contrast to annual exchanges of fixed capital investments, changes of work accidents were analysed.Conclusion of this study, two main results were determined: Turkey Mining sector between 1992-2008 have a significantly decrease of work accident, occupational disease, continual disability and death by accident and increased private sector fixed capital investments is effective on this decrease. In Turkey, especially at public mining sector by increasing fixed capital investments, significantly decreasing of work accident and occupational disease were expected.