Türkiye'de yer altı maden iş kazalarının nedenleri ve dünyadaki benzerleri ile karşılaştırılması
Reasons of the underground mining accidents in Turkey and the comparison with similar cases around the world
  1. Tez No: 409008
  2. Yazar: HASAN MURAT KÜÇÜKÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AKDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gediz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Güvenliği ve Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
İş sağlığı ve güvenliği kapsamında incelenen yeraltımaden sektöründe yaşanan iş kazaları, ister gelişmiş isterse gelişmekte olan ülkelerde olsun, öncelikle kamu vicdanını yaralamakta ve kazaların yaşandığı ülkelerde sosyo-ekonomik kayıplara yol açmaktadır. İş kazalarının önlenmesi ve daha iyi şartlar altında çalışma imkânlarının hazırlanması için gerekli yasal düzenlemeler, alınan tedbirler ile göreceli olarak azalma eğilimi gösterse de, özellikle ülkemizde siyasi yaklaşım, salt kar marjı, düşük ücretli işçi istihdamı gibi kaygılar ve göz ardı edilen bilimsel, ileri teknoloji uygulamalarının ülkemizde yeterince uygulanamaması ve denetlenmemesi ülkemizde maden sektöründe yaşanan vahim ve vicdanları yaralayan iş kazaları dün, bugün ve böyle giderse eğer yarınlarda da olacak gibi gözükmektedir. Gelişmiş ülkelerde iş sağlığı ve güvenliği alanında geçmişten günümüze yaşanan tecrübeler, yasalar ve mevzuatta yapılan değişiklikler, mevzuat dışı araçların çeşitliliği ve etkinliği, işyeri düzeyindeki örgütlenme, katılımcı yapıların daha önemli uygulama araçları olarak kullanılması, işten önce iş sağlığı ve güvenliğine verilen önemin vurgulanması gibi faktörler yeraltı maden sektöründe yaşanan iş kazalarının azalmasında etkili olmuştur. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de ve dünyada sürekli gündemde olan yeraltı maden sektöründe meydana gelen iş kazalarının önlenmesi için çözüm ve iyileştirmelere dikkat çekmektir. Bu amaçla, gelişmiş ülkelerde yeraltı madencilik sektöründe kullanılmakta olan bilimsel temelli üretim yöntemlerinin veileri teknolojinin kullanıldığı iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarına ilişkin düzenlemeler ile ülkemiz yeraltı maden sektöründe kullanılan üretim yöntem ve teknikleri, iş güvenliği sorunları, iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Occupational accidents, occurred in underground mining industry in the context of occupational health and safety, primarily have suffered the public conscience and causes to socio-economical losses in countries whether developed or developing where there are accidents. Although prevention of accidents and regulations necessary for the possibility of working under better conditions relatively tend to decrease with the measures taken, it seems that the concerns such as especially the political approach in Turkey, the profit margin, employment of low-paid workers and the lack of scientific, high-tech applications and inspections which ignored in Turkey, has led to continuity of fatal occupational accidents experienced in the mining industry at yesterday, today and if it goes such ways, will happen again at tomorrow. The factors such as those experienced occupational health and safety areasin developed countries until today, the amendments made in laws and regulations, the range and effectiveness of non-legislative instruments, organization at the workplace level, the use of participant structures as more important implementation tools, emphasizing on the importance given to occupational health and safety before the work has been effective in the reduction of occupational accidents in mining sector. The purpose of this study is to draw attention to solutions and improvements for the prevention of occupational accidents which are always on the agenda and occur in the underground mining sector in Turkey and the world. For this purpose, the arrangements related to occupational health and safety practices in which scientifically based production method data and technologies used in the underground mining industry in developed countries with production methods and techniques, job security issues, occupational health and safety practices in Turkey has been compared.