Asmaş manyezit işletmesi triyaj ara ürünü ve -20 mm manyezit atıklarının değerlendirilmesi
Beneficiation of triage middlings and -20 mm waste products of Asmas magnesite mine plant
  1. Tez No: 266423
  2. Yazar: UĞUR ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENDER SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cevher Hazırlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Asmaş manyezit işletmesinde -20 mm altı tüvenan cevher tambur tipi manyetik ayırıcıdan geçirilmekte, konsantre satılmakta, artık ise stoklanmaktadır. Ayrıca triyaja verilen +20 mm tüvenan cevherin ara ürünü ya satıcıya geri verilmektedir veya sahada stoklanmaktadır.Bu çalışmada, yukarıda konu edilen -20 mm altı cevherin ve triyaj ara ürünün zenginleştirilerek değerlendirilmesi hedeflenmiştir.Bu amaçla, -20 mm altı cevher beş grupta sınıflandırıldıktan sonra her bir grup manyetik ayırmaya tabi tutulmuş ve sonucunda %92,57 MgO, %2,34 CaO, %2,85 SiO?, %0,75 Fe?O? tenörlü konsantre %90,50 verimle kazanılmıştır.Aynı şekilde triyaj ara ürünü de beş grupta sınıflandırıldıktan sonra her bir grup manyetik ayırmaya tabi tutulmuş ve sonucunda %83,97 MgO, %3,20 CaO, %10,78 SiO?, %0,46 Fe?O? tenörlü konsantre % 80,34 verimle kazanılmıştır.Tesiste atık depolama ve su sıkıntısı da vardır. Bu konuda tesisin sulu atıkları ile çalışılmıştır. Flokülant kullanılarak çöktürme deneyleri yapılmış, tesisin su ihtiyacını karşılayacak tikiner dizayn edilmiştir.Flokülasyon deneylerinde, SNF flokülantı 35gr/ton katı oranında kullanımı en iyi sonucu vermiştir.
Özet (Çeviri)
In Asmaş magnesite mine, run of mine below 20 mm is fed to drum type magnetic separator. Obtained concentrate is sold, tailing is stocked. Also, run of mine above 20 mm is fed to triage and middle product is whether sent back to the seller or stocked on site.In this study, the aim of this study is to add value to run of mine below 20 mm and middle product of triage by enrichment.For this purpose, samples were classified in five groups, and then each group was subjected to the magnetic separation. As a result, 92,57 % MgO, 2,34 % CaO, 2,85 % SiO2, 0,75 % Fe2O3 grade concentrate was obtained with a recovery of 90,50 %.Also, middlings product of triage was classified in five groups, and then each group was subjected to the magnetic separation. As a result, 83,97 % MgO, 3,20 % CaO, 10,78 % SiO2, 0,46 % Fe2O3 grade concentrate was obtained with a recovery of 80,34 %.In the plant, there are tailing stockpiling and water supply problems. Therefore, the tailings in the form of slurry were studied. Precipitation tests were carried out by using flocculant, and a thickner was designed to supply the water to the plant.In flocculant tests, SNF flocculant gave the best results at the rate of 35 gr per ton.