Turbo kodlama ve FPGA'de gerçekleştirilmesi
Analysis of turbo code and FPGA application
  1. Tez No: 266438
  2. Yazar: DENİZ POLAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Haberleşme sistemlerinin temel amacı, maliyeti mümkün olduğunca düşükverimliliği ise yine mümkün olduğunca yüksek teknolojiler ve algoritmalargeliştirmektir. Bunun için de mesaj paketlerinin en iyi şekilde kodlanmasını,gürültüden minimum etkilenmesini ve mesaj paketinin alıcıda minimum hataylaalınmasını sağlamak gerekmektedir. Shannon limitinin teorik olarak bir haberleşmesisteminde elde edilebilecek en yüksek verimliliği belirlediği 1950'li yıllardan buyana gibi birçok iletişim algoritması geliştirilmiştir. Bu algoritmalar içinde enbaşarılı ve teoride en yüksek kodlama kazancını sağlayan algoritma TurboKodlama yöntemi olmuştur. İletişim sistemleri için, kodlama kazancı ve Shannonlimiti en önemli başarım ölçütleridir.Bu tez çalışmasında FPGA tabanlı haberleşme sistemleri için Turbo koduygulaması yapılmıştır. Turbo kod çözücü yapısı, MAP algoritması kullanılarakgerçekleştirilmiştir. Yapılan kodlamanın başarımı, sinyal-gürültü ve hata oranları iledeğerlendirildi. Pratik uygulaması FPGA devresi üzerinde gerçekleştirilip, FPGAdevresi olarak, Altera firmasının DE1 kiti kullanılmıştır. Bu kod çözmealgoritmasının başarımları ve sonuçları detaylı olarak açıklanmış ve incelenmiştir.Turbo kodlama yapısının, bu uygulamada kullanılan FPGA teknolojisiyle deuyumu ve verimliliği ayrıca incelenmiştir. Turbo kodlamanın başarımınıdeğerlendirmek için yeni yaklaşımlar geliştirilmiş, kodlama başarımını arttırmakiçin kullanılan harmanlayıcının kodlama başarımı üzerindeki etkisi incelenmiştir.ANAHTAR SÖZCÜKLER: Turbo kodlama, FPGA, Harmanlayıcı, VHDL, MAPDanışman: Yrd. Doç. Dr. Mustafa Doğan, Başkent Üniversitesi, Elektrik-ElektronikMühendisliği Bölüm
Özet (Çeviri)
The main aim of communication systems is to develop technologies andalgorithms, that have relatively low computational cost and high efficiency.Therefore, optimal encoding and transmission with minimum noise and error ratesshould be achieved. After Shannon?s limit was determined theoretically, variouscommunication algorithms have been developed. This limit provides the highestefficiency that can be obtained in a communication system. Turbo Code algorithmhas been the most successful one and provided the highest encoding gain intheory among these algorithms. Encoding gain and Shannon limits that will bedeemed as a reference for communication systems are important performancemeasures.In this study, the FPGA-based turbo codes for communication systems has beenimplemented. Turbo decoder structure,is carried out by using the MAP algorithm.Signal-to-noise ratio and error rates are main performance measures to compare.Practical application is developed on FPGA circuit, namely the Altera DE1 FPGAkit. The performance results of the decoding algorithm are analyzed in details. Theintegration level and co-efficiency of Turbo coding structures and FPGAtechnology have been studied as well. To evaluate the performance of turbocoding, new approaches are developed, and used to improve the codingperformance with different interleavers. The sturucture of interleavers and theirimpact on coding performance are also investigated.KEY WORDS: Turbo coding, FPGA, Interleaver, VHDL, MAPAdvisor: Asst. Prof. Dr. Mustafa Dogan, Baskent University, Department ofElectrical and Electronics Enginee