Belirli bir sözcüğün seslendirilmiş Türkçe metinler içinde bulunması
Detecting a word in Turkish audio texts
- Tez No: 266439
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT EMİN AKATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bilişim teknolojilerinin hızla ilerlediği günümüzde, insan ? bilgisayar etkileşimi de oldukça yaygın hale gelmiştir. Bu etkileşimde kullanılan klavye, fare gibi çevresel birimlere kıyasla, ses ve konuşma, kullanıcıya kendini daha rahat ifade etme olanağı sağlamaktadır. Oldukça geniş bir yelpazede yaşama geçirilebilecek alana sahip olan konuşma tanıma uygulamalarından birisi ve bu tezin de konusu Sözcük Tanımadır. Sözcük tanıma, seslendirilmiş bir metin içerisinde, sorgu olarak verilen sözcüklerin varlığının ve bulundukları yerin tespiti olarak tanımlanabilir. Uygulama alanları arasında içerik tarama ve güvenlik uygulamaları sayılabilir.Bu tez kapsamında gerçekleştirilen çalışma, seslendirilmiş bir Türkçe metinde sözcük tespitine dair yöntemlerin denenmesi ve sonuçların incelenmesidir. Bu amaçla ses kayıtları toplanmış, bu kayıtlar tanıma uygulamasında kullanılacak şekilde segmentlere ayrılmış, transkripsiyonları çıkarılmış ve eğitilmiştir. Eğitim açık kaynak kodlu konuşma işleme araçları kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Dil ve akustik modeller geliştirilirmiş, tanıma sonuçları incelenmiştir. Sonuçlar bir tanıma uygulaması ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The human ? computer interaction becomes very common and a major part of our life with the emerging developments in the information technology. As speech is considered to be a more natural interface than keyboard or mouse, speech driven communication is also becaming more of an issue. Speech recognition has a broad application area. One of those applications which is also the subject of this thesis is Word Identification. The purpose of word identification can be summarized as detecting a query word in an audio text. It is mainly used in information retrieval and security areas.The work done in this thesis can be summarized as making acoustic and language models, training speech data and making evaluations from the results.