Yükseköğretim Kurulu Dokümantasyon ve Uluslararası Bilgi Tarama Merkezi kolleksiyonunda bulunan sanat ve beşeri bilimler konulu süreli yayınların kullanım değerlendirmesi
  1. Tez No: 26644
  2. Yazar: ELÇİN ÖZEL ÖZBUDAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NİLÜFER TUNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dokümantasyon ve Enformasyon, Documentation and Information
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kütüphanecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Kütüphaneciler için koleksiyonlarına uygun materyali seçmek, sağlamak, amaca uygun nisrak hizmete sunmak, ayıklamak gibi işlemler önemli ve kaçınılmazdır. Bilimsel araştırmalar için en güncel bilgileri veren ve maliyeti diğer materyallere göre fazla olan süreli yayınların, kullanıcılar tarafından ne oranda kulanıldığının araştırılması, koleksiyon değerlendirmesi açısından öncelikle önem taşımaktadır. Araştırmanın amanı, Yükseköğretim Kurulu Dokümantasyon ve Uluslararası Bilgi Tarama Merkebi süreli yayınlar koleksiyonun genel bir değerlendirmesinin yapılarak,“Sanat, ve Beşeri Bilimler”konularındaki süreli yayınların kullanımlarının incelenmesi, bu konulardaki koleksiyonun kullanımını arttırmak için neler yapılabileceğinin araştırılmasıdır. Bunlar araştırılırken süreli yayın, koleksiyon geliştirme, koleksiyon değerlendirme kavramlarının ne olduğu, niçin gerekli olduğu, yararları ve kullanılan teknikler konularına da açıklık getirilmeye çalışılmıştır. Ayrıca Yükseköğretim Kurulu Dokümantasyon ve Uluslar arası Bilgi Tarama Merkezi kullanıcılarının, süreli yayın koleksiyonunu ne oranda ve ne yönde kullandığını belirlemek amacıyla veriler toplanmıştır. Sonuçta,“Yükseköğretim Kurulu Dokümantasyon ve Uluslararası Bilgi Tarama Merkezi koleksiyonunun yeterli olduğu, Sanat ve Beşeri Bilimler konuları da kullanım açısından yeterli bir koleksiyon bulunduğu, bu konudaki kullanımın düşük olmasının nedeninin, bu alanda çalışan araştırmacıların, süreli yayınlara yeterli ilgi göstermemelerinden kaynaklandığı”hipotezi kanıtlanarak.0.2 bu ilgisizliği azaltmak amacıyla çalışmanın sonunda bay.ı öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY For libraries, procedures like selecting and acquiring proper material for their collections, and giving service for library users are significant and fun damental activities. Though more expensive than other types of library material, serials are important publications as they give the roost current information which is speoiall significant for academic and scientific research. Therefore it is very out standing to find out the rate of use of this expensive collection through a collection analysis. The objective of this study is a general evaluation of the serials collection of Higher Education Council's Documentation Center; investigation of the usage of the serials related with Arts & Humanities and with the «sage of other subjects. At the same time concepts such as serials collection development and evaluation, the reason why they are necessary for a library; and the usage evaluation technics have been explained. Furthermore, data have been compiled to measure the rate of usage by the users of the Higher Education Coun cil Documentation Center. As the result of this study, the hypothesis that "the collection of Higher Education Council Documentation Cen ter has a sufficient collection in general and also in the fields of Art & Humanities a sufficient collection is available. Probably the low usage is the result of comparatively low interest to serial type of publications by the users in these fields.