Türk Emniyet Teşkilatı'nın ve özelde narkotik suçlarla mücadele birimlerinin yönetim teorileri açısından incelenmesi
- Tez No: 26645
- Danışmanlar: PROF.DR. DURSUN BİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET İnsanlık tarihi kadar eski olan örgütler. 1900 İÜ yıllarda bilimsel olarak incelenmeye başlanmıştır.“Klasik”oldukları kabul edilen ilk kuramcılar, her örgüt için geçerli olduğunu varsaydıkları deterministik kurallar ortaya koymuşlardır. 1930 lardan sonra yapılan araştırmalar; örgütlerin, Klasik Kuramcıların düşündükleri gibi mekanik aygıtlar olmadığını. Çalışanların psiko-sosyal özelliklerinin örgütlere de yansıdığını ortaya çıkardı. Ve bu gelişmelerin paralelinde Davranışsal Yönetim Kuramı ortaya çıktı. Klasik düşünürler, örgütlerin fiziki şartlarını değerlendirip, psiko-sosyal faktörlere önem vermezken; Davranışsal Yönetim Yaklaşımı, örgütlerin fiziki şartlarına gerekli önemi vermedi. Her yönetim birimini, hem kendi başına bir sistem, hemde içinde yer aldığı ana sistemin bir alt sistemi olarak değerlendiren Sistemler Yaklaşımı; örgütleri daha geniş perspektiflerde ele alabilmemizi sağladı. örgütleri, çevrelerinden girdiler alan ve bu girdileri uyguladığı teknoloji ile çıktılara dönüştürerek çevreye sunan birer açık sistem olarak değerlendiren Durumsallık Yaklaşımı Düşünürlerine göre; Örgütün çevereyle olan ilişkileri, çevrenin nitelikleri ve örgütün dönüşüm sürecinde uyguladığı yöntemler, örgütün yapısını ve yönetim tarzını etkilemektedir. Bu yaklaşıma göre, her örgüte uygun yönetim ilkeleri yoktur. Her örgüt, kendi çevresinin ve teknolojisinin niteliklerine uygun yönetim ilkeleri belirlemek zorundadır. Bir örgüt oluşturmak isteyen kimseler, doğal olarak kontrol altında tutabilecekleri, deterministik kurallarla yönetilen örgütler tasarlarlar. Emniyet Teşkilatı 'nı oluşturan hükümetler de; Türkiye' de uygulanmakta olan“katı merkezi yönetim”anlayışına uygun, mekanik, bürokratik bir örgüt oluşturmuşlardır. Bu uygulamalar Klasik Kuramcıların görüşlerine uygundur. Emniyet Teşkilatı'nın alt sistemlerini ele alarak incelediğimizde, değişik sistem özellikleri görmekteyiz. Suç soruşturması yapan birimler açık sistem özellikleri taşırken, idari görevler yapan birimler, nispeten daha kapalı sistemlerdir. Sistemler Yaklaşımı ve Durumsallık Yaklaşımının ışığında, genelde
Özet (Çeviri)
SUMMARY The organization that as oWest as hıjmaııbelng ta at the beginning of the 1 9 th century. The first theoridans which were atrfbuted“ The Classics”stated deterministic rotes considered valuable for afl of the organizations. The studies after 1930 displayed that organizations are not mechanic machines as the classics approvaHed. And those developments hid to Behavior Sdence Aproach existence. As classics theoridans considered phsdal conditions of organizations and Ignored pyhco-socral effects; Behavior science aproach, didn't place enough Importance on pyscN contions. Since System Approach described any management un* as a sytem Itself and a subsystem of the manuel system which Including It; enabled us to consider organizations In different dimensions. According to Contingency Approach Theroeticbn& who took organizations Into consider as an open system takfrtg inputs from envorinment, irnptemendlng technology on mem and submitting them to envorinment as outputs. The Interplay between organization and erworirwient; me envorinrnert quantity a^ process are effecting the structure of organization and it's rnartegement type. According to this approach, there are no rules suitable to whole organizations. Every single organization should determine its own manegement rules and structures that approprike to It's envorinment and technology. Those, wanting to establish an organization, Inherently approval such an organization which is maneged wkh deterministic rules and can be controfled. The governments which established the National Security Department suitable to centralized management system In Turkey. TWs ImpWerdatkxis are appropriate to classic theorlcian&,& view. When we search the subsystems of National Security Departing we firtd out different system quantities. As the unities, which Investigate crime have open system quantities; the unities which execute other duties have closed system quantities. As examining the National Security Departmant espacialy the drug enforcement unities under the Hgth of system and contingency aproach, we have reached following consequences: -Determining stable structure and process rules for every unities of National Security Department is wrong; -To be succesfuU In enforcing drug related crimes, we need to establish a drug enforcement unities that have mobUngablfty at toast equals to drug crime organizations, organanked at International level, have appropriate knowledge and sophisticated machines.