İnsansız hava aracı ve güç grubu müşterek öntasarımının seçkinci genetik algoritma yöntemiyle en iyilemesi
Optimization with elitist genetic algorithm method in preliminary design of unmanned air vehicle & its propulsion system simultaneously
  1. Tez No: 266451
  2. Yazar: ALİ DİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİDAYET BUĞDAYCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Sivil Havacılık, Uçak Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Civil Aviation, Aircraft Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu tezde, görev profili tanımlanmış bir insansız hava aracı için uygun güç sistemi seçimi ve uçak-güç grubu ön tasarımında en iyileme (optimizasyon), seçkinci genetik algoritma yöntemiyle yapılmaktadır. Uçak uçuş görev profili, uçak tasarımında başta gelen en önemli tasarım girdilerinden biridir. Uçak şartnamedeki gereksinimlere (taşıyacağı faydalı yük, menzil, hedef maliyet, vb.) göre boyutlandırılırken, görev profilinin içerisinde yer alan seyir irtifası ve hızı gibi parametreler motor tipi, güç seviyesi, yakıt miktarı ve dolayısıyla uçağın genel boyutlarını ve toplam ağırlığını etkilemektedir. Bu çalışmada, bir insansız hava aracının (İHA) ve motorunun analitik yöntemle boyutlandırılması için bir yazılım geliştirilmiş ve aynı zamanda genetik algoritma eklenerek, ülkemizde orman, arazi keşfi, sahil kontrol, sınır gözetleme, askeri keşif vb. amaçlar için kullanılabilecek bir İHA ve motorunun ön boyutlandırması yapılmış ve azami keşif zamanına ulaşmak için seçilen motor parametrelerin en iyilemesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, selection of propulsion system for an unmanned air vehicle with a given mission profile and optimization in preliminary design of aircraft & its propulsion system with the method of elitism-based genetic algorithm is done. Aircraft mission profile, particularly in aircraft design, is one of the most important design inputs. As the aircraft is sized for the requirements specification (payload to be carried, range, target cost, etc.), the parameters within mission profile such as cruising altitude and speed of aircraft affect engine type, power level, fuel quantity and therefore general dimensions and the gross weight of the aircraft. In this study, a code for sizing of an unmanned aerial vehicle (UAV) and its engine by analytical method is developed and at the same time by employing an elitist genetic algorithm, preliminary sizing of an UAV and its engine that can be used in our country for purposes such as forest, land monitoring, coastal surveillance, border control, military reconnaissance missions etc. has been made and the selected engine parameters are optimized to be able to reach the maximum loiter time.