Tekstil endüstrisi arıtma çamurlarının iyileştirilmesi -Örnek bir uygulama
The recovery of the textile industry's treatment sludge -An example study
- Tez No: 266452
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİNE ALBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada, tekstil endüstrisinden kaynaklanan arıtma çamurlarının doğal zeolitler sınıfından klinoptilolit ile adsorpsiyonu üzerine araştırma yapılmıştır. Tekstil endüstrisinden kaynaklanan arıtma çamurlarının Tehlikeli Atıkların Kontrolü Yönetmeliği kapsamında değerlendirilmesi yapılmış olup Çözünmüş Organik Karbon (ÇOK) ve Toplam Organik Karbon (TOK) değerlerinin arıtma çamurlarının tehlikeli atık olmasını sağlayan parametreler oldukları saptanmıştır. Farklı iki tekstil endüstrisi prosesinden kaynaklanan arıtma çamurlarında ÇOK ve TOK giderim verimine klinoptilolit mineralinin adsorpsiyon etkisi bulunmuştur. Giriş ÇOK değeri 3272 mg/l ve TOK değeri 172058 mg/kg olan nevresim fabrikası arıtma çamurunda sırasıyla % 97,8 ve % 85,7; Giriş ÇOK değeri 784,5 mg/l ve TOK değeri 221574 mg/kg olan perde fabrikası arıtma çamurunda sırasıyla %93,7 ve %87,0 giderim elde edilmiş olup arıtma çamurları tehlikeli atık seviyesinden tehlikesiz atık veya inert atık seviyesine indirgenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is made a research about the adsorbtion of treatment sludge results from the textile industry with clinoptilolite that is in natural zeolite class. The treatment sludge results from the textile industry was estimated within The Control of Hazardous Wastes Regulations. The TOC and DOC parametres were determined as the main parameters shows that the treatment sludges are hazardous wastes. It is found that the clinoptilolite mineral has an adsorption effect on the removal efficiency of TOC and DOC of treatment sludges taken from two different textile industry processes. For the sludge taken from duvel cover plants which has an influent DOC value of 3272 mg/l and an influent TOC value of 172058 mg/kg, DOC and TOC removal percentages are measured respectively as 97.8% and 85.7%, for the sludge taken from curtain plants which has an influent DOC value of 784.5 mg/l and an influent TOC value of 221574 mg/kg, DOC and TOC removal percentages are measured as 93.7% and 87.0%. Eventually, these removal percentages make the hazardous waste (treatment sludge) non-hazardous waste or inert waste.