Pazarlama şirketlerinde satın alma ve lojistik maliyetlere göre beklenen karın maksimum olmasına dair model önerisi ve uygulaması
An expected profit mazimization model proposal due to costs of purchase and logistics for marketing companies and application
  1. Tez No: 266465
  2. Yazar: TAYLAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TANYAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Engineering Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Günümüzde rekabetin şiddetini daha çok hisseden şirketler gelirlerini artırmanın yanı sıra maliyetlerini düşürmeye çalışmakta, üstelik şirketlerin bir kısmı bunun için süreçlerini, iş yapış şekillerini değiştirmeyi göze almaktadırlar. Bir kısım şirketler ise eski düzenlerine devam etmekte, bilimsel çalışmalardan faydalanmamaktadır.Amacı kar maksimizasyonu olan şirketlerin bu amaçlarına ulaşılabilmeleri için en etkili alanlardan biri de lojistiktir. Lojistik faaliyetlerinin iyi yönetilmesiyle satışlar artırılabilmekte dolayısıyla kar maksimizasyonunun birincil ayağı olan gelir artışı sağlanabilmektedir. Aynı zamanda etkin lojistik ile lojistik maliyetler azaltılabilmekte, böylece kar maksimizasyonunun ikincil ayağı olan maliyet azalışı da sağlanabilmektedir. Bu çalışmada gelirden, satın alma ve lojistik maliyetlerin çıkarılmasıyla elde edilecek karın maksimum olabilmesi üzerine bir model kurgusu yer almaktadır.Birinci bölümde, lojistiğin tanımı yapılmış, lojistik faaliyetlerin neler olduğu ve lojistik yönetimi üzerinde durulmuştur.İkinci bölümde, lojistik faaliyetlerinden kaynaklanan lojistik maliyetler açıklanmış, bu lojistik maliyetlerin hesaplanması için literatürde yer alan maliyet hesaplama yöntemleri ortaya konmuştur.Üçüncü bölümde, müşteri hizmet kavramı üzerinde durulurken müşteri hizmetinin unsurları ve müşteri hizmetinin şirket için önemi, satışlar ve mevcut müşterilerle olan önemi açıklanmıştır.Dördüncü bölümde, lojistik faaliyetler nedeniyle katlanılan maliyetler ile müşteri hizmeti ilişkisinden bahsedilmiştir.Beşinci bölümde ise beklenen kar maksimizasyonu üzerine kurgulanan model ve bu modelin bir şirket verilerine uygulanması yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
These days, companies try to increase revenue as well as to reduce costs while feeling the increasing pressure of competition. Moreover, some companies even consider changing their workflow and processes. However, some companies still do not make use of scientific studies and keep their old routines.One of the most effective means of maximizing profit for companies is logistics management. When logistics activities are well managed, companies can increase sales, which is the first step to profit maximization. Logistics cost are also minimized when managed effectively, which enables cost reduction; the second step to profit maximization. In this work, a model is constructed to maximize profit, which is the difference between the revenue and the cost of purchase and logistics.In the first chapter, definition of logistics is given, and logistic activities and logistics management are described.In the second chapter, logistics costs are explained along with accounting methods used to calculate logistics codes present in the literature.The third chapter emphasizes on the concept of customer service. Elements of customer service are described, and the importance of customer service for the company, its sales and the current customers is explained.In the fourth chapter, the relation between costs due to logistic activities and customer service is explained.Finally, the fifth chapter describes the model based on expected profit maximization and the application of this model to a data set obtained from a real company.