Ekolojik kentleşme ve toplu konutlarda ekolojik planlama yaklaşımının Başakşehir 4.Etap örneğinde incelenmesi
Ecological urbanization and the investigation of the ecological planning approach in public housing in the case of Başakşehir 4.Etap
- Tez No: 266475
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILDIZ AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Günümüzde hızla tükenen doğal kaynaklar ve artan çevre kirliliği nedeniyle şehir planlamanın, canlıları yaşadıkları çevre ile bir bütün halinde ele alan ekoloji bilimi ile yakın ilişkide olması gerekmektedir. İnsan-doğa etkileşiminde önemli yere sahip olan kentleşme olgusu, ekolojik bir bakış açısı ile ele alınırsa, kentlerin ekosistemler üzerindeki olumsuz etkileri en düşük seviyeye indirilmiş olacaktır. Kentlerin sadece bugünün değil gelecek kuşakların da ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri, kentsel işlevlerinin sürdürülebilir olmasına bağlıdır. Toplumun temel yaşama birimi olan konutun da ekolojik bir yaklaşım ile planlanması ve böylece sürdürülebilirliğinin sağlanması gerekmektedir. Günümüz kentlerinde artan konut ihtiyacına çözüm olarak ortaya çıkmış olan toplu konutların planlamasında sürdürülebilir ve ekolojik bir planlama yaklaşımı gözetilerek doğa ile uyumlu, yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanan ve atıklarıyla çevreyi kirletmeyen kentsel alanların yaratılması gerekmektedir.Bu çalışmada ekolojik planlama yaklaşımı irdelenmiş ve ekolojik planlama yaklaşımının konut kavramına nasıl yansıdığı ortaya konulmuştur. Uluslararası alanda başarılı olmuş ekolojik planlama ve ekolojik toplu konut örnekleri incelenerek ekolojik sürdürülebilir toplu konut planlaması için gerekli olan kriterlerin saptanması yapılmıştır. Oluşturulmuş olan kriterler doğrultusunda İstanbul Başakşehir 4.Etap Toplu Konut Bölgesi incelenmiş ve bölge, söz konusu ekolojik planlama kriterleri kapsamında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to today?s rapid depletion of natural resources and increasing environmental pollution, it has become inevitable for city planning to have a much closer relationship with ecology, which treats living beings as a whole with the environment they live in. If the urbanization phenomenon, which is perhaps the most important interaction between nature and human beings, is being handled with an ecological perspective, the negative effects of cities on ecosystems will be reduced to the lowest level. Cities? abilities not only to meet the needs of today but also the needs of future generations depend on sustainable urban functions. The planning of dwellings, which are the basic living units of the society, should also be done by using an ecological approach and in this way their sustainability should be maintained. A sustainable and ecological planning approach should be used in the planning of public housing areas, which have emerged as a solution for the increasing need for housing in today?s cities, in order to create urban areas, which are compatible with nature, use renewable energy sources and do not pollute the environment with its wastes.In this study, the ecological planning approach was examined and the reflections of this approach on the concept of housing was discussed. The necessary criteria for sustainable ecological planning of public housing areas, based on the analysed successful international ecological planning and ecological public housing practices, were determined. Within the framework of the determined criteria, İstanbul Başakşehir 4.Etap Public Housing Area was analysed and was evaluated according to the predefined ecological planning criteria.