Kamu yararı kapsamında kamusal alan olarak transfer merkezlerinin incelenmesi ? Bağcılar Meydanı transfer merkezi örneği
The analysis of the interchange centers as a public space within the scope of public interest ? a sample of Bağcilar square interchange center
- Tez No: 266478
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SIRMA TURGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Kamu yararı kavramının, farklı tüm disiplinler tarafından kabul edilebilecek bir tanıma sahip olmaması planlamadaki kamu yararı anlayışının somut olarak belirlenememesine neden olmakta, kamu yararı her olayda farklı ele alınmaktadır. Bu durum, kamusal alanların özelliklerinin net olarak belirlenememesine sebep olmakta, bu nedenle toplanma, dağılma, erişilebilirlik gibi özelliklerinden dolayı önemli kamusal alanlar olan transfer merkezlerinin planlanması ve tasarlanmasında özellikle ülkemizde çelişkiler ortaya çıkmaktadır.Çalışmada, kent planlarında kamu yararının öneminin ortaya koyulması ve günümüz kentlerinde transfer merkezlerinin kamu yararı ilkesi doğrultusunda kamusal alan olarak planlanması gerektiğinin vurgulanması amaçlanmıştır.Bu amaç doğrultusunda çalışmada, kamu yararı kavramı irdelenerek, hukuk ve planlama sisteminde kamu yararı kavramı, planlara ilişkin mahkeme kararları ile birlikte incelenmiştir. Bununla birlikte, kamusal alanların ve transfer merkezlerinin özellikleri ve gelişim süreçleri irdelenmiştir. Buna bağlı olarak, İstanbul genelinde planlanan transfer merkezleri incelenmiş olup, bunlara ek olarak asıl örnek alan olarak seçilen Bağcılar Meydanı Transfer Merkezi kamu yararı kriteri ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to lack of having a common definition for the public interest concept by all different disciplines, public interest in planning cannot be determined in the concrete so that it is defined differently in each case. This situation prevents determining the public spaces? characteristic clearly therefore, planning and designing the interchange centers which are important public spaces because of their features such as recruitment, dispersal, accessibility, reveal the contradictions especially in our country.In this study, it is intended to exhibit the importance of public interest in city plans and to emphasize interchange centers that should be planned as a public space in accordance with the principles of public benefit.For the purpose of this study; by examining the concept of public interest, public interest concept with law and planning system is investigated as well as the court decision. Also features and development process of public spaces and transfer centers are discussed. Accordingly, planned interchange centers in Istanbul are examined, in addition, Bağcılar Square Interchange Center, which is selected as the actual sample area, is evaluated by the criteria of public interest