Kentsel park alanlarında optimum aydınlatma tekniği: Taksim Gezi Parkı örneği
The method of optimum lighting in urban parks: Taksim Gezi Park
- Tez No: 266498
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET TEKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmanın amacı, Kentsel Park Alanlarının Optimum Aydınlatmasında kullanılan tekniklerin irdelenmesidir. Kentsel Park Alanlarının tanımları, standartları, işlevleri ve planlama ilkeleri, dış aydınlatmanın tanımı, aygıtları, teknikleri, en ideal park aydınlatmaları ve park aydınlatmalarında meydana gelen sorunlar üzerinde durulmuştur.Sayısız faydaları olan iyi bir park aydınlatması, insanın fizyolojik ve fonksiyonel ihtiyaçlarına cevap verdiği gibi, parkın güzelliklerini ortaya çıkararak estetik duygulara da hitap eder. Kentlerin parkların sahip olduğu değerlerin geceleri aydınlatılması, canlı ve büyülü bir atmosferin oluşmasını sağlar. Çalışmada örnek olarak Beyoğlu ilçesi Taksim Gezi Parkı optimum aydınlatma kriterleri açısından incelenerek değerlendirilmiştir. Tespit edilen sorunlara çözüm ve öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine the methods that used in the Optimum Lighting of the Urban Parks. It?s refered the describsions, standarts, functions and planning methods of Urban Parks, describsion, devices, methods of outdoor lighting, park lightings and the problems that occur in the parks lightings.A good lighting which has many benefits not only satisfy the functional and physiological needs, but also bring out the parks aesthetics. By the help of using night lighting in urban parks makes living and magical atmosphere. In this thesis, Taksim Gezi Park was examined and evaluated as an example. The solutions and proposals for the problems that was determinated were solved as well.