Tek kartlı bilgisayarda çalışacak bir linux işletim sisteminin derlenmesi ve gerçek zamanlı çalışan bir uygulamanın oluşturulması
Building a linux operating system for a single board computer and implementing a real-time application
  1. Tez No: 266525
  2. Yazar: SERHAT TATLIDİL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN GÜRAY ŞENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Science and Technology, Electrical and Electronics Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın amacı bir tek kartlı bilgisayar için özel bir işletim sistemi oluşturmaktır. İşletim sisteminin Linux tabanlı olmasına karar verilmiş ve kişisel bilgisayarda yer alan Debian GNU/Linux dağıtımından yararlanılmıştır. İşletim sisteminin tek kartlı bilgisayara aktarılma işlemi tamamlandıktan sonra karta bir Internet kamerası görüntü işleme amacıyla takılarak gömülü bir sistem meydana getirilmiştir. Yeni gömülü sistemde çalışmak üzere cepheden çekilmiş bir insan yüzünün gerçek zamanlı olarak tespit edilmesi ve tespit edilen yüzün takip edildiği bir uygulama gerçekleştirilmiştir. Yüz tespit yöntemi olarak üç aşamadan oluşan bir nesne tespit algoritmasının kullanıldığı çalışmada, yüz tespitinin başarılı olmasının ardından tespit edilen yüzün uyarlanabilir bir nesne takip algoritması ile takip edildiği bu uygulama C programlama dili ile kodlanmıştır. Sistemin performansı ve uygulama sırasında karşılaşılan sorunlar da tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main goal of this study was to build a special Operating System for a Single Board Computer. Application of a Linux-based Operating System was decided and Debian GNU/Linux which is installed on a personal computer was used. After porting of the operating system to a Single Board Computer, a new embedded system was created by plugging a USB webcam into the board for image processing purposes. A real-time frontal face detection and tracking application was implemented to work on this new embedded system. A three phase object detection algorithm was used as the face detection method in this work. After detecting the face, the detected face was tracked by using an adaptive object tracking algorithm that was coded in C programming language. Performance issues and problems encountered in the application process are presented.