Elazığ-Uslu köyü çömlekçi kilinin seramik çamur, sır ve astar bünyelerinde kullanım özelliklerinin araştırılması
The use of Elaziğ - Uslu pottery clay in ceramic body, glazeand engobe
  1. Tez No: 266526
  2. Yazar: PINAR BİÇİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜNEVVER ÇAKI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Seramik Mühendisliği, Ceramic Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Anadolu, Neolitik dönemlerden bugüne geleneksel anlamda seramik üretimi yapan merkezler açısından zengin bir tarihi geçmişe sahiptir. Mevcut kaynaklara göre yüzyıllık bir geçmişi bulunan Elazığ ili, Sivrice İlçesi, Uslu köyü önemli geleneksel çömlek üretim merkezlerdendir.Bu çalışmada, kırmızı kilin seramik astar, çamur ve sır bünyelerinde alternatif hammadde olarak ve geleneksel kullanımın dışında farklı şekillerde değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Uslu köyü kırmızı kilinin mineralojik, fiziksel ve kimyasal özellikleri incelenmiştir ve reçetelerde kullanılmıştır. 1000-1160 0 C sıcaklık aralığında açık kiremit renginden kızıl kahverengiye değişen bir renk değişimi gösteren kilin, herhangi bir katkı ilavesine gerek olmadan, öğütüldükten sonra astar hammaddesi olarak kullanılabileceği belirlenmiştir. Kuru mukavemet değeri; 39,12 kg/cm2 olan kil tek başına ve stoneware çamur reçetesi içinde kullanıldığında uygun plastik (yarı yaş) şekillendirme özelliklerine sahiptir. Kırmızı kil; bor, alkali ve kurşun içeren ergiticilerle birlikte zengin görsel etkilere sahip sırlı yüzeyler oluşturmuştur. Bu nedenle yüzyılı aşkın bir süre boyunca klasik çömlek üretiminde kullanılan bu hammaddenin, astar, çamur ve sır bileşeni olarak değerlendirilebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Anatolia has a rich history in terms of the centers which produce ceramic traditionally from Neolitic ages to today. Uslu village, which is in the District of Sivrice in the town of Elazığ and which has a hundred years? history according to the present sources, is one of the important centers of traditional pot production.In this study, it is aimed to make profitable use of the red clay as an alternative raw material within the bodies of ceramic engobe, body and glaze and to utilize it in different forms other than the traditional use. The mineralogic, physical and chemical features of the red clay in the Uslu village has been studied. It is determined that the clay, which shows a colour change from light tile colour to reddish brown between 1000-1160 0 C temperatures, can be used as an engobe raw material after grinding without the necessity for any other additions. When the clay of which dry resistance value is 39,12 kg/cm2 is used alone and in the stoneware body prescription, it has the special features of giving appropriate plastic ( half wet ) shapes. The red clay has formed glazing surfaces which have rich visual effects together with the flux which include boron, alkali and lead. For this reason, it is concluded that this raw material which has been used in classic pottery production for over than a century can also be used as engobe, body and glaze component.