Seramik mürekkep formülasyonlarında kullanılan pigmetlerin kararlılığını etkileyen parametrelerin belirlenmesi
Determination of the parameters which are affect in stability of pigments in ceramic ink formulations
  1. Tez No: 266542
  2. Yazar: SEMA AKDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. EMEL ÖZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu tezde, seramik mürakkeplerin formülasyonlarında kullanılan Co-aluminat, Co-silikat ve V-zirkon inorganik pigmentlerin koloidal özelliklerinin incelenmesi ve kararlılığını etkileyen parametrelerin belirlenmesi amacıyla, sulu ve susuz süspansiyonlar içerisindeki kimyasal kararlılıkları incelenmiştir. Co-alüminat ve V-zirkon pigmentlerinin organik ortam olarak kullanılan dietilen glikol (DEG) içerisindeki kimyasal kararlılığının suya oranla daha düşük olduğu ve buna bağlı olarak da zamanın bir fonksiyonu olan iyon konsantrasyonlarının daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Pigmentlerinin sulu süspansiyonlarda kararlılığını arttırmak üzere polietilenimin (PEI), Darvan C, sodyum tripolifosfat (STPP) ve okzalik asit ilaveleri kullanılmış ancak pigment tanelerinin çözünmesini baskılanamamıştır. Ayrıca, su ve DEG ile hazırlanan süspansiyonlarda pigmentler için olası çözünme mekanizmaları tartışılmıştır. Pigmentlerin, sulu süspansiyonlarda hem proton promoted hem de ligand promoted dissolution mekanizması ile çözünürken, DEG içeren süspansiyonlarda yalnızca ligand promoted dissolution mekanizması ile çözündüğü ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is the investigation of the colloidal properties of inorganic pigments using in ceramic inks and determine the effect of the parameters on their stability. To achieve this aim, chemical stabilities of industrially available blue Co-aluminat, Co-silikat, and V-zirkon pigments in aqueous and non-aqueous suspensions were investigated. Both Co-aluminate and V-zircon pigments had insufficient chemical stability in diethylene glycol (DEG) medium with respect to aqueous suspensions. Ion concentration was found higher than that of aqueous one depend on time. Addition of polyethylene imine (PEI), Darvan C, sodium tripolyphosphate (STPP) and oxalic acid to provide passivation layer on pigment particle surface. These additives have no significant effect on chemical stability of pigment particles. Dissolution mechanism of pigment particles in aqueous and non-aqueous media was also discussed. Pigments in aqueous suspensions dissolve depending on proton promoted and ligand promoted dissolution mechanism where as ligand promoted dissolution mechanism is dominant mechanism in DEG medium.