Atatürk Üniversitesi ısıtma sistemi kazan bacalarında ısı geri kazanım potansiyelinin araştırılması
Research of the heat recovery potential in boiler flue gas relating to the Atatürk University heating system
- Tez No: 266579
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL ÇOMAKLI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
 - Yıl: 2010
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Atatürk Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada Atatürk Üniversitesi Isıtma Merkezindeki kazan bacalarından atılan kayıp enerjinin geri kazanımı ve geri kazanılan bu enerjinin kullanım potansiyelinin araştırılması amaçlanmıştır. Baca gazındaki kayıp enerjinin sistemde geri kullanımının kazan verimini artıracağı, yakıt tasarrufu sağlayacağı ve bu kayıp enerjiden mahal ısıtmasında ve sıcak su eldesinde yararlanılabileceği tespit edilmiştir. Bunun için birkaç yöntem önerilmiş, bu yöntemlerin uygulanabilirliği araştırılmıştır. Her bir yöntem için sistem verileri kullanarak hesaplamalar yapılmış ve 50°C'ye soğutulmuş baca gazından enerji geri kazanım potansiyeli hesaplanmıştır. Yapılan hesaplamalar neticesinde bir yılda 413 763,07 m3 yakıt tasarrufu yapılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the recovery of energy losses taken from the flue gas of the Atatürk University Heating Central and the researched of using potential of recovered this energy was aimed. The energy losses of flue gas back to use in system will be provided fuel savings and increased boiler efficiency and taken advantage of this energy losses in local heating and obtained hot water. For this purpose, several methods were proposed, applicability of these methods were investigated. Using of system data calculations were made for each method and were calculated potential of recovered energy from flue gas cooled at 50°C. As a result of calculations it was concluded that fuel savings could be made 413 763,07 m3 per a year.