Development of natural compound-loaded nanofibers by electrospinning
Elektroeğirme yöntemi ile doğal bileşik yüklü nanoliflerin geliştirilmesi
- Tez No: 266589
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ BAYRAKTAR, YRD. DOÇ. DR. GÜLDEMET BAŞAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmada, ipek böceğinden elde edilen ham ipek, bir seri işlemden geçtikten sonra sulu ipek çözeltisi haline getirilmiştir. Daha sonra rejenere ipek (köpük) elde edilmiştir. Elde edilen bu rejenere ipek formik asit içerisinde çözülmüş ve polimer çözeltisi hazırlanarak elektro lif çekim yöntemi ile nano boyutta lifler (nanofiber) elde edilmiştir. Diğer bir taraftan, bazı bitkiler antimikrobiyallik ve içerik açısından incelenmiştir. Zeytin yaprağı özütü, ipeğin elde edilen üç formuna da emdirilmiş ve salım testleri yapılmıştır.Çalışmanın ilk aşamasında, ekstarksiyon yöntemi ile bitkilerin özütleri elde edilmiş ve toplam fenol ile toplam antioxidant kapasiteleri bulunmuştur. Ayrıca her bir özüt için minimum inhibisyon konsantrasyonu bulunmuştur. Disk difüzyon yöntemi ile Escherichia coli, Staphylococcus epidermidis, Staphylococcus aureus, Bacillus subtilis, Pseudomonas aeruginosa bakterileri ve Candida albicans mantarına karşı antimikrobiyal değerler saptanmıştır.Elektro lif çekim yoluyla ipek polimer çözeltisinden nanolifler üretilirken, başta konsantrasyonun etkisi olmak üzere uygulanan yüksek voltaj değeri ve mesafe parametreleri incelenmiştir. Bu şekilde elde edilen nanolifler, taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile morfolojik olarak karakterize edilmiştir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda, optimum değerdeki, uygun çap ve yapıya sahip nanolif seçilmiştir. Seçilen bu nanolif ile doğal bileşiğin yükleme ve salım testleri yapılmış olup sonuçlar yüksek performans sıvı kromotografisi (HPLC) ile elde edilmiştir. Aynı yükleme ve salım testleri, ipeğin mikrolif yapısı ve rejenere formundaki (köpük) yapısı ile de yapılmıştır. Bütün bu elde edilen sonuçlar neticesinde nanoliflerin, ipek mikrolif ve köpüklere oranla daha fazla aktif bileşeni tuttuğu ve aynı şekilde daha fazla miktarda ortama salım yaptığı, yapılan kontrollü deneyler ile gösterilmiştir.Sonuç olarak, nano boyuttaki ipek lif yapılarına, doğal bileşikler yüklenerek, fonksiyonellik kazandırılabilir. Böylece, medikal tekstil ve yara örtü malzemesi olarak bu tür biyofonksiyonel ürünlerin kullanılması, mevcut yara örtülerine göre büyük avantaj sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the crude silk which is obtained from silkworm was turned into a silk solution after a serial procedure. Then, regenerated silk (foam) was obtained. The regenerated silk was dissolved in formic acid and polymer solution was prepared. After, nanofibers were produced by electrospinning. On the other hand, the content and antimicrobial activities of some plants were analyzed. Then all three forms of silk was absorbed with the olive leaf extract and extract desorption tests were done.As the first step of the study, the analyses of extracts which were obtained from four different plants were done. For this, total phenolic content and antioxidant capacity were found. In addition, minimum inhibition concentration (MIC) test and disc diffusion test were made for all extracts to Escherichia coli, Staphylococcus epidermidis, Staphylococcus aureus, Bacillus subtilis, Pseudomonas aeruginosa bacteria and Candida albicans fungi in order to determine their antimicrobial activity.While producing nanofibers from silk polymer with electrospinning method, different parameters such as concentration, voltage and distance were examined. Morphological characterization of nanofibers was done by scanning electron microscope (SEM). According to the results, the nanofiber with an optimum value which has a suitable diameter and structure was selected. With this nanofiber, the absorption and desorption tests of natural compound were made. The results were obtained by High pressure liquid chromatography (HPLC). Same adsorption and desorption tests were done also with the microfiber silk and regenerated silk (foam). As a result, it was shown by the controlled experiments that nanofibers were better for adsorption and desorption of natural compound when compared to microfiber silk and regenerated silk.In conclusion, nano-sized silk fibroin structures can be adsorbed with natural compounds in order to gain functionality. Using this kind of biofunctional products as medical textile and wound dressing material will be more advantageous when compared to current wound dressing materials.