An investigation of catalyst preparation conditions and promoter loading (Sn) effects on activity and selectivity of Pt catalysts in citral hydrogenation
Katalizör hazırlama şartlarının ve promoter miktarının (Sn) Pt katalizörlerin aktivitesine ve seçiciliğine etkilerinin sitral hidrojenasyonunda incelenmesi
- Tez No: 266588
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAHATTİN YILMAZ, PROF. DR. SEDAT AKKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Chemical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada, sıvı fazdaki sitral hidrojenasyon reaksiyonunda silika jel destekli Pt ve PtSn katalizörler çalışılmıştır. Değerli doymamış alkollerin, nerol, geraniol ve citronellol, seçicilikle üretilebilmesi için karbonil grubun (C=O) hidrojene edilmesi istenmektedir. Pt/SiO2 katalizörler emdirme metoduyla hazırlanmıştır. PtSn/SiO2 katalizörler katalitik indirgeme (CR), birlikte emdirme (CI) ve ardışık empregnasyon (SI) metodlarıyla hazırlanmıştır. Silika jel desteği üzerine Pt yükleme miktarı ağırlıkça % 1'dir. İki metalli katalizörler için (Sn/Pt) yükleme oranları 0.3, 0.5 ve 0.7'dir.Bu çalışmada, katalizör aktivasyon sıcaklığı (350 °C, 450 °C), kalsinasyon sıcaklığı (400 oC, 500 oC), çözücü çeşidi (etanol, 2-pentanol), kalsinasyonsuz katalizör aktivasyonu, katalizörün 0.1 M NaOH çözeltisi ile yıkanması, Pt kaynağı çeşidi (hekzakloroplatinik asit, platin II asetilasetonat (PAA)) ve Sn yükleme oranı parametrelerinin etkileri incelenmiştir.Pt/SiO2 katalizörü için maksimum sitral dönüşümü (% 89) düşük aktivasyon sıcaklığında (350 oC) ve PAA kullanımında elde edilmiştir. Aktivasyon sıcaklığının 450 oC'ye yükseltilmesi, sitral dönüşümünü % 52'ye düşürmüş fakat doymamış alkollerin seçiciliğini (SNE+GE) % 8'den % 60' a çıkarmıştır. Düşük aktivasyon sıcaklığının yüksek sitral dönüşümünü sağladığı fakat düşük doymamış alkol seçiciliğine neden olduğu gözlenmiştir. Katalizörün yıkanması veya 2-pentanol kullanılması asetal oluşumunu önlemiştir. Kalsinasyonsuz katalizör aktivasyonu düşük sitral dönüşümüne (% 20) ve SNE+GE (% 30) olmasına neden olmuştur. PtSn/SiO2' larda, maksimum sitral dönüşümü 500 oC'de kalsinasyon ve katalitik indirgeme metoduyla % 91.1 olarak gözlenmiştir. Bimetalik katalizörlerde yüksek sitral dönüşümüne ve doymamış alkollerin yüksek seçiciliğine, yüksek kalsinasyon sıcaklığında ve yüksek indirgeme sıcaklığında ulaşılmıştır. Katalitik indirgeme metodunun en uygun katalizör hazırlama metodu olduğu bulunmuştur. Sn/Pt oranı 0.5 olduğu zaman maksimum sitral dönüşümü (% 91.1) ve doymamış alkollere seçicilik (% 89.7) elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, citral hydrogenation reaction in liquid phase over silica gel supported Pt and PtSn catalysts were studied. It was desired to hydrogenate carbonyl group (C=O) selectively to produce valuable unsaturated alcohols, namely nerol, geraniol and citronellol. Pt/SiO2 catalysts were prepared by impregnation method while PtSn/SiO2 catalysts were prepared by catalytic reduction (CR), co-impregnation (CI) and successive impregnation (SI) methods. Pt loading over silica gel support was 1 % (w/w). For bimetallic catalysts, the (Sn/Pt) loading ratios were varied as 0.3, 0.5 and 0.7.The effects of parameters investigated in the present study included catalyst activation temperature (350 °C, 450 °C), calcination temperature (400 °C, 500 °C), solvent type (ethanol, 2-pentanol), catalyst activation without calcination, washing of catalyst with 0.1 M NaOH solution, Pt precursor type (hexachloroplatinic acid, platinum II acetylacetonate (PAA)) and Sn loading ratio.For Pt/SiO2 catalysts, maximum citral conversion (89 %) was achieved at lower activation (350 °C) and calcination (500 °C) temperatures when PAA was used. Increasing the activation temperature to 450 °C decreased the citral conversion to 52 % but increased the selectivity to unsaturated alcohols (nerol and geraniol) (SNE+GE) from 8 % to 60 %. It was observed that the lower activation temperature provided higher citral conversion but lower selectivity to unsaturated alcohols. Washing of catalyst and using of 2-pentanol prevented the acetal formation. Catalyst activated without calcination step gave lower conversion (20 %) and SNE+GE of 30 %. For bimetallic catalyst (PtSn/SiO2), maximum citral conversion was observed as 91.1 % when catalyst was prepared by CR method and calcined at 500 °C. Higher citral conversion and selectivity to unsaturated alcohols were achieved at the higher calcination temperature and higher reduction temperature. CR method was the most appropriate preparation method for bimetallic catalysts compared to CI and SI. An optimum of activity (91.1 %) and selectivity (89.7 %) was found at a Sn/Pt ratio 0.5.