Three dimensional modeling of Urla, Hersekzade Ahmet Paşa Bath based on tacheometric measurement
Urla, Hersekzade Ahmet Paşa Hamamı?nın takeometrik ölçüme dayalı üç boyutlu modellemesi
- Tez No: 266596
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİNE HAMAMCIOĞLU TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimari Restorasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Tarihi yapıların korunması ve restorasyonu için öncelikli önemi olan, doğru belgelemedir. İzmir, Urla Hersekzade Ahmet Paşa Hamamı örneğinde gerçekleştirilen bu çalışmada koruma ve restorasyon amaçlı üç boyutlu belgeleme tekniği uygulanmıştır. Tarihi yapıların koruma ve restorasyon amaçlı üç boyutlu temsili süreci ayrıntılı olarak tartışılmıştır. Takeometrik teknikle alınan ölçüler ve betimleyici fotoğraflar, CAD programı kullanılarak değerlendirilmiştir.Anıt yapıların korunması ve restorasyonu çalışmalarının gerekleri dikkate alınarak, 1/200, 1/100 ve 1/50 şeklinde bir dizi sunum ölçeği belirlenmiştir. Yapı geometrisini, komşu binaları, caddeleri ve yapıyı çevreleyen zemini içeren vaziyet modeli 1/200 ölçekte; kubbe, kemer, duvar ve döşeme gibi bina elemanları ile taş kurna, mermer döşeme kaplaması ve kemer ve kubbe süsleri gibi mimari elemanları içeren kadınlar bölümünün sıcaklık mekânı 1/100 ölçekte ve kadınlar bölümünün sıcaklık mekânının üst örtü elemanlarından olan kubbe ile üzerindeki fil gözleri, dış yüzeyindeki strüktürel deformasyonlar ve sıva kalıntıları 1/50 ölçekte çizilmiştir.Bu çalışma, üç boyutlu modelleme tekniği ile tarihi yapıların koruma ve restorasyon amaçlı belgelenmesinde koruma sorununu algılamayı kolaylaştırıcı bir sonuç ürünün elde edildiğini göstermiştir. Toplanan verilerin yorumlanması, modelleme ilkeleri uygulandığı takdirde kolay olmaktadır. Diğer yandan, bir yapının üç boyutlu modellemesi, iki boyutlu çizimlere oranla daha fazla zaman ve çaba gerektirir. Buna göre, üç boyutlu modelleme tekniğinin, çok zaman almasına rağmen, üç boyutlu algılanması önemli olan tarihi yapılarda uygulanması yararlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Reliable documentation is a prerequisite for the conservation and restoration of historic monuments. Using the case study of Hersekzade Ahmet Paşa Bath in Urla, İzmir, three dimensional modeling as a conservation and restoration aimed documentation technique is considered. This study aims to manage the process of the production of easily viewed three dimensional representations of historic monuments with the aim of conservation and restoration. The method of the study comprehends gathering of measured data with tacheometric techniques and their evaluation with three dimensional modeling technique as an interpretation tool for the near-by surrounding, layout and structure of the case study.A series of representation scales; namely 1/200, 1/100 and 1/50; are considered in order to make possible the discussion of various scales of a conservation and restoration design. The site model including the mass geometry, the neighboring masses, roads and the surrounding ground is drawn for printing in 1/200 scale; the caldarium of the women?s section with its building elements such as dome, arch, wall and floor, and its architectural elements such as stone wash basins and marble floor covering, and decorative elements at the arches and domes is drawn for printing in 1/100 scale; and a dome on the caldarium of the women?s section with its oculi, the structural deformations and the remains of plaster is drawn for printing in 1/50 scale.This study states that the technique of three dimensional modeling has great potential for conservation and restoration aimed documentation of historic monuments. The data gathered is easy to interpret, once the principles of modeling are followed. Nevertheless, creating a three dimensional model is not a task to be underestimated since it will take considerable time and manual drafting effort. Thus, the technique should be applied to architectural heritage which necessitates through three dimensional evaluation.