The impact of organizational learning on Turkish architectural design firms' performance: A structural equation model
Örgütsel öğrenmenin Türk mimari tasarım firmalarının performansına etkisi: Bir yapısal denklem modeli
- Tez No: 266597
- Danışmanlar: PROF. DAVİD ARDİTİ, PROF. H. MURAT GUNAYDIN, YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM YİTMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Örgütsel öğrenme hızlı değişen ve rekabetçi iş ortamında performansı geliştirmek için hayati önem taşımaktadır. Bu tez örgütsel öğrenmenin mimari tasarım firmalarının performansı üzerindeki etkisini ortaya koymayı hedefleyen bir model geliştirmeyi amaçlamaktadır.Örgütsel öğrenme, kurumsal performans, ve mimari tasarım firması kavramları üzerine kapsamlı bir literatür taraması yapılmıştır. Örgütsel öğrenmenin mimari tasarım firmasının performansı üstündeki etkisi bir araç ile ölçülmüştür. Oluşturulan anket, örgütsel öğrenme; öğrenme akışları, (ileri besleme ve geri besleme), öğrenme stokları (bireysel, proje ve firma düzeyinde) ve firmanın performansı ile ilgili bilgi içermektedir. Kuzey Kıbrıs'ta yapılan pilot çalışmadan sonra ana anket çalışması Türkiye'de 165 mimari tasarım firmasına uygulanmıştır.Örgütsel öğrenmenin performans gelişimini belirleyen bir etken olduğunu tanımlamak için yapısal eşitlik modellemesi (SEM) kullanılarak bir model geliştirilmiştir. ?Firma düzeyinde öğrenmenin firmanın performansına? direkt etkisi yüksektir (.81). Öne sürülen 10 hipotez kabul edilmiştir. Öğrenme akışları arasında güçlü bir korelasyon olduğu bulunmuştur (.90). ?İleri beslemenin bireysel düzeyde öğrenme? ve ?geri beslemenin firma düzeyinde öğrenme? üstünde direk etkisi yüksektir (sırasıyla .70 ve .74). Bu araştırma mimari tasarım firmalarına örgütsel öğrenmenin firma performansına olan etkisini ölçmek için bir referans sağlamaktadır. Tez, örgütsel öğrenme bileşenlerinin birbirleriyle olan ilişkilerini ve firma düzeyinde öğrenmenin firma performansı üzerindeki anlamlı etkisinin doğrulanmasıyla sonuçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Organizational learning is fundamental for improving performance within a rapidly changing and competitive business environment. The dissertation develops a model that assesses the impact of organizational learning on performance of architectural design firms.An extensive literature review was realized on organizational learning, performance, and architectural design firms. The impact of organizational learning on performance of the architectural design firms was measured with an instrument. The structured questionnaire includes information about organizational learning constructs namely; learning flows (feed-forward and feedback), learning stocks (learning at individual, project, and firm levels), and performance of the firm. After a pilot study was conducted in Northern Cyprus, the main questionnaire survey was administered to 165 architectural design firms in Turkey.A structural equation model was developed by using Structural Equation Modeling (SEM) to determine how organizational learning can be prioritized in driving performance improvement. The direct effect of ?learning at firm level on performance of the firm? was high (.81). The 10 claimed hypotheses were accepted. It was found that there is a high correlation between ?learning flows? (.90). The direct effect of ?feed-forward on learning at individual level? and ?feedback on learning at firm level? is high (.70 and .74 respectively). This research provides reference for architectural design firms on measuring the impact of organizational learning on performance of the firm. The dissertation was concluded with confirming the interrelations of organizational learning constructs and significant impact of organizational learning on performance of the firm.