Heterotrophic bio-oil production from microalgae
Su yosunundan heterotrofik yöntemle biyo-yağ üretimi
- Tez No: 266612
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ BAYRAKTAR, YRD. DOÇ. DR. ÜNVER ÖZKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Enerji, Bioengineering, Biotechnology, Energy
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Mühendisliği (Enerji ve Güç Sistemleri) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmada, Chlorella minutissima mikroalginin karbon kaynağı ile heterotrof yöntemle çoğaltılması ve bu süreci etkileyen parametlerin araştırılması amaçlanmıştır. Biyodizel üretiminden atık olarak çıkan ham gliserolün mikroalg çoğaltılmasında enerji ve karbon kaynağı olarak kullanılması, kemostat üretim şeklinde optimum çoğalma koşullarının ve yağ üretim hızlarının FT-IR temelli bir yöntemle araştırılması hedeflenmiştir. Çalışmada en yüksek yağ üretim hızı, 25oC sıcaklıkta, 0.25 h-1 seyreltme hızında ve 80 gl-1 ham gliserol besleme derişiminde, 1.04 gl-1h-1 olarak elde edilmiştir. Bu koşullarda, mikroalgin içeriği, %14.36 yağ, %47.89 protein ve %8.06 karbonhidrat olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the thesis is to investigate the parameters affecting heterotrophic production of microalga, Chlorella minutissima. The aim is to use crude glycerol, a waste product derived from biodiesel production, as a carbon and energy source for microalgal growth and examine the optimum growth conditions in chemostat mode, as well as the productivity of oil using FT-IR based technique. The highest lipid productivity achieved was 1.04 gl-1h-1, at the temperature 250C, with the dilution rate of 0.25 h-1 and using a substrate concentration of 80 gl-1 in feeding medium. The lipid, protein and carbohydrate content at this conditions was 14.36%, 47.89% and 8.06%, respectively.