Determination of genetic diversity in national olive collection (Olea europaea L.) using SSR and SRAP markers and development of SNP marker for traceability of memecik olive cultivar
Ulusal zeytin koleksiyonundaki (Olea europaea L.) genetik çeşitliliğin SSR ve SRAP markörleri kullanılarak belirlenmesi ve memecik zeytin çeşidinin izlenebilirliği için SNP markörlerinin geliştirilmesi
- Tez No: 266613
- Danışmanlar: PROF. DR. ANNE FRARY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, 13 SSR ve 12 SRAP işaretleyicisi kullanılarak Türk zeytinkoleksiyonunu tanımlanmıştır. SSR işaretleyicilerine dayalı çeşitlilik çalışmada 3yabancı çeşitte eklenmiştir ve genetik çeşitlilik için iki terimli data Qiaxcel programındatespit edilmiştir ve NTSYS programında gruplanmıştır. Yabancı çeşitler, ulusalçeşitlerle 0.27 benzerlik ile gruplanırken Türk çeşitleri 0.55 benzerlikle gruplanmıstır ve0.85 R değeri vermiştir. SRAP işaretleyicileri kullanılarak, Türk çeşitleri arasında 0.83korelasyon ile minimum benzerlik 0.66 bulduk. Elde edilen 2 matrix (SSR ve SRAPmatrixleri) karşılaştırıldı ve benzerlikleri 0.23 olarak bulundu. Çizilen filogenetik ağacıdesteklemesi için ordination testleri (PCA) her iki marker sistemi için degerçekleştirilmiştir ve ağaçlarında görülen ile aynı gruplanmıştır. Bir diğer amacımızMemecik çeşidinin izlenebilirlik testi için SNP işaretleyicisi geliştirmekti. İhraç edilen11 zeytin çeşidinin Anthocyanidin synthase genleri dizilendi ve Biolign program ilesıralandı. Memecik çeşidini bir kere de ayıran tek bir SNP bulunamadı bu yuzden ardarda kullanılmak üzere SNP kombinasyonu yapıldı. Bu sebeple aynı anda 2 probkullanılarak Memecik çeşidi diğer ihraç edilen 10 çeşitten ayrıldı. Memecik çeşidiniizlemek için SNP markörü bulmanın yanısıra Trabzon Yağlık Çeşidini izlemek içinSNP markörü geliştirdik.
Özet (Çeviri)
In this study genetic diversity of the Turkish olive collection was successfullycharacterized by using 13 SSR and 12 SRAP markers. For SSR marker analysis, wealso added 3 European accessions to the national cultivars and binominal microsatellitedata were detected by Qiaxcel software and clustered by NTSYS program. TheUPGMA dendrogram showed good fit with the distance matrix (r = 0.85). While theoutgroups were clustered with 0.27 similarity to national accessions, Turkish accessionsclustered with 0.55 minimum similarity. Using SRAP markers we found 0.66 minimumsimilarity among Turkish accessions with a good fit between the distance data andUPGMA dendrogram (r = 0.83). The SSR and SRAP distance matrices were comparedand they were found to correlated at r =0.23. To support the tree, ordination tests (PCA)for each marker system were performed and similar clustering was seen as in the trees.The other aim of this research was to develop SNP markers for traceability of Memecikaccessions. We sequenced the anthocyanidin synthase gene of 11 exported oliveaccessions and aligned using Biolign program. There was no unique SNP that could beused to separate Memecik from the other accessions so we used a combination of SNPs.By using two probes at the same time, Memecik accession was distinguished from theother 10 exported accessions. In addition to find the SNP marker to trace Memecikaccession, we developed the SNP marker to trace Trabzon Yağlık accessions.