Synthesis, characterization and computational studies of oxomolybdenum compounds with nitrogen donor ligands
Oksomolibden bileşiklerinin azot donoru ligandlarla oluşan bileşiklerinin sentezi, karakterizasyonu ve hesapsal çalışmaları
- Tez No: 266614
- Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET IŞIL TOPALOĞLU SÖZÜER, YRD. DOÇ. DR. ARMAĞAN KINAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Projenin birinci kısmında, [MoO2Cl2] bileşiğinin çözgen bağlamış kompleksinin, [MoO2Cl2(THF)2], fenilendiamin ve naftalendiamin türevleri ile THF içinde oda sıcaklığındaki reaksiyonları, ikinci kısmında ise, [MoO2Cl2(DMF)2] bileşiğinin, aynı koşullarda aynı ligandlarla reaksiyonları incelenmiştir.Bu reaksiyonlar sonucu elde edilen [MoO2Cl2L] ve [Mo2O3(µ2-O)Cl4(L)] yapısındaki yeni oksomolibden bileşikleri elemental analiz, FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR yöntemleriyle karakterize edilmeye çalışılmış, elde edilen veriler birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Buna ilave olarak, bileşiklerin kararlılığını ve geometrisini açıklamak için semi ampirik PM3 ve DFT metotlarını içeren kuantum kimyasal hesapları yapıldı.
Özet (Çeviri)
In the first part of the project, the reactions of the solvent-stabilized compound [MoO2Cl2(THF)2] with varios phenylenediamine and some napthalenediamin derivatives in THF at room temperature were investigated. These reactions yielded mononuclear and dinuclear compounds of the type [MoO2Cl2L] and [Mo2O3(µ2-O)Cl4(L)2] respectively.In the second part, the reactions of [Mo2O3Cl4(DMF)4] with phenylenediamine and napthalenediamin derivatives were studied under similar conditions and Mo-O-Mo bridged dinuclear oxomolybdenum compounds of the type [Mo2O3(µ2-O)Cl4(L)] were obtained.The new compounds were comparatively examined by elemental analysis, FT-IR, 1H-NMR and 13C-NMR techniques. In addition, quantum chemical calculations including semi empirical PM3 and DFT methods were carried out to discuss the stability and geometry of the compounds.