In vitro bioactivity of the surface-treated ti6al4v open cell foams
Yüzey işlemi görmüş açık hücreli ti6al4v köpüklerin biyoaktivitesi
- Tez No: 266615
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜDEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalışmada, genel olarak kullanılan kimyasal yüzey işlemlerinden, alkali yüzey işlemi, nitrik asit yüzey işlemi ve asit dağlama, açık hücreli iki farklı toz; toz1 ve toz2 kullanılarak üretilen, Ti6Al4V köpük malzemelerin yapay vücut sıvısı (YVS) içinde biyomimetik CaP kaplamasına etkisi incelenmiştir. Ayrıca yüzey işleminin, bakteri (S. epidermidis) tutunmasına etkisi de incelenmiştir. Nitrik asit ve alkali yüzey işleminin optimum koşulları biyomimetik CaP kaplama için yüzey etki metodu kullanılarak belirlenmiştir. Yüzey işlemi yapılmamış örneklerin düz yüzeylerinde ve gözenekleri içinde düzgün CaP tabakası YVS içinde 14 gün bekletilmesi sonrasında elde edilmiştir. Alkali yüzey işlemi ve nitrik asit yüzey işlemi bu süreyi toz2 örnekler için kısaltmıştır. Alkali yüzey işlemi, yüzeyde gözenekli Na2Ti5O11 tabakası oluştururken, nitrik asit yüzey işlemi yüzey pürüzlülüğünü değiştirmemiş ve yüzey alanı farkını oldukça artırarak yüzeyde nano boyutlu dalgalar oluşturmuştur. GIXRD, SEM ve FTIR analizleri, oluşan CaP tabakasının karbonatlı hidroksiapatit yapısında olduğunu göstermiştir. Alkali yüzey işlemi gören örneklerde oluşan gözenekli Na2Ti5O11 tabakası bakteri tutunmasını artırmıştır. Nanometre boyutlu yüzey pürüzlülüğü ile bakteri tutunması arasında bir ilişki olduğu gözlenmiştir. Yüzey etki metoduna göre, düzgün CaP tabakası alkali yüzey işlemi için 1M NaOH solüsyonu?20°C ?12.5 saat ve nitrik asit yüzey işlemi için ise %20 nitrik asit?40°C ?1 saat koşullarda elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The effects of commonly used chemical surface treatment methods including alkali and nitric acid treatment and acid etching on biomimetic CaP deposition and bacterial adhesion (S. epidermidis) of an open cell Ti6Al4V foam using two different powders, powder 1 (P1) and powder 2 (P2) were investigated in a simulated body fluid (SBF) solution up to 14-day. The optimum conditions of nitric acid and alkali surface treatment for the biomimetic CaP coating of the studied foams were also determined using the surface response methodology. Alkali treatment induced a relatively thin layer of porous Na2Ti5O11 on the flat surface and inside the pores, while nitric acid treatment did not affect the surface roughness; it increased surface area difference significantly by introducing nano scale undulations on the surface. A uniform CaP layer formation was found on the flat surface and interior of the pores of untreated foam samples after 14-day of SBF immersion. However, alkali treatment and nitric acid treatment reduced the immersion time of CaP layer formation for P2 foam samples. The GIXRD, SEM and FTIR analysis showed that the CaP layer was in the form of carbonated hydroxyapatite (CHA). The porous Na2Ti5O11 surface layer formed in alkali treated foam specimens promoted the bacterial retention on the foam particles. A correlation between the nano metric scale surface roughness and the associated bacterial colonization was further shown. Based on response surface methodology, the following experimental design conditions were found to induce a uniform coating in alkali treated P1 and P2 foam specimens: 1M NaOH at 20°C for 12.5h. For nitric acid treated P1 and P2 foams, the optimum condition was found as 20% nitric acid solution at 40°C for 1h.