Use of silica-based sorbents for separation and preconcentration of V(IV) and V(V)
Silika bazlı sorbentlerin V(IV) ve V(V)?in ayrılması ve tayininde kullanılması
  1. Tez No: 266630
  2. Yazar: ASLI ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET E. EROĞLU, YRD. DOÇ. DR. GÜLŞAH ŞANLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Vanadyum bitki ve hayvanlar için gerekli eser elementlerden biridir. Normal hücre büyümesi için yararlı olsa da yüksek derişimlerde zehirli hale gelir. Bu çalışmada, sulardaki V(IV) ve V(V)'in sorpsiyonu/türlemesi için silika bazlı sorbentler hazırlanmış ve indüktif eşleşmiş plazma kütle spektrometri (ICP-MS) ile tayini öncesinde kullanılmıştır. Geliştirilen sorbentler içinde 3-APTES ile modifiye edilmiş silikanın vanadyum türlemesi için etkin bir malzeme olduğu bulunmuştur. Çözelti pH'sı olarak 2.0 ve 3.0'ün, sırasıyla V(V) ve toplam vanadyum sorpsiyonunda kullanılabileceği, vanadyum(IV) derişiminin ise farktan bulunabileceği belirlenmiştir. Vanadyum, 3-APTES ile modifiye edilmiş silikadan, 0.2 M HCl içinde hazırlanmış 0.5 M tiyoüre ile geri alınmıştır. Metodun validasyonu, çeşitli sulara (saf su, şişelenmiş içme suyu, musluk suyu ve deniz suyu) eklenen V(V)'in geri kazanım testleri ile gösterilmiştir. Metot, saf su, şişelenmiş içme suyu ve musluk suyunda iyi çalışmakta (>85% geri kazanım), oldukça ağır bir matrikse sahip deniz suyu içinde bile %70'in üzerinde geri kazanım sağlamaktadır. pH 4.0-8.0 aralığında her iki vanadyum türü için %90'ın üzerinde sorpsiyon gösteren tripsin ile immobilize edilmiş silikanın ise toplam vanadyum tayininde kullanılabileceği gösterilmiştir. Vanadat iyonu sorpsiyonu hem kinetik hem de Freundlich, Dubinin-Radushkevich ve Langmuir modelleri açısından incelenmiş ve incelenen derişim aralığında her iki sorbent için de sorpsiyonun Langmuir izoterm modeline uyduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Vanadium is one of the essential trace elements for plants and animals. While it is beneficial for normal cell growth, it becomes toxic at high concentrations. In the present study, silica-based sorbents were prepared and used for sorption/speciation of vanadium from waters prior to inductively coupled plasma mass spectrometric (ICP-MS) determination. Among the sorbents developed, 3-APTES-modified silica, has been shown to be an efficient material for the speciation of vanadium. Solution pH of 2.0 and 3.0 can be used for the respective sorption of V(V) and the total vanadium, namely, V(IV) and V(V). The concentration of V(IV) can then be calculated from the difference. Desorption from the sorbent was realized with 0.5 M thiourea prepared in 0.2 M HCl. The validity of the method was checked via spike recovery experiments with four different types of water; namely, ultra pure, bottled drinking, tap, and sea water. The method works efficiently (>85% recovery) for ultra pure, bottled drinking, and tap water; and a relatively high recovery (>70%) was obtained even for sea water which has a very heavy matrix. For trypsin-immobilized silica, the sorption percentage towards V(IV) and V(V) is almost constant (>90%) within the pH range 4.0-8.0 which demonstrates the possibility of using this sorbent for the sorption of both vanadium species. The sorption of vanadate ion was investigated both from a kinetic perspective and also in terms of Freundlich, Dubinin-Radushkevich and Langmuir isotherm models; and Langmuir model was found to describe the sorption better for both of the functionalized silicas.