Investigation of the effects of HIV-1 regulatory genes on African green monkey cell lines
HIV-1 regülatör genlerinin Afrika yeşil maymunu hücre hatları üzerindeki etkilerinin araştırılması
  1. Tez No: 266632
  2. Yazar: BURCU ŞENGEZ SÜNBÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPER ARSLANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Genetik, Biotechnology, Genetics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Retroviral genomun konak hücre tarafından kalıtımı ilk kez 1960 sonlarında endojen retrovirüslerin keşfiyle önem kazandı. Bu konudaki çalışmalar farelerde MLV enfeksiyonunu kısıtlayan endojen gag benzer Fv1 proteininin keşfiyle ön plana çıktı. Primat genomunun % 8-10'unu endojen retroviral dizinlerin oluşturduğu göz önüne alındığında bazı retroviral kısıtlayıcı faktörlerin hücrede üretilebilmelerinin retroviral gen ifadelenmesinin uyaran viral düzenleyici genlere bağlı olması muhtemeldir. HIV-1 virüs replikasyonu için mutlaka HIV-1 gen ürünleri tat ve rev'e ihtiyaç vardır. Bu çalışmada, endojen retroviral dizinler tarafından kodlanması muhtemel kısıtlayıcı faktörlerin saptanması için HIV-1 Tat ve Rev proteinlerinin HIV-1 enfeksiyonuna dirençli oldukları bilinen Afrika yeşil maymunu (AGM) hücrelerindeki gen ifadelenmesine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır.Bu amaçla, HIV-1 düzenleyici genleri tat ve rev'i kalıcı olarak ifade eden AGMhücre hatları oluşturulmuştur. İfadelenme hem RT-PCR hem GST Tat ve Rev füzyon proteinleriyle enjekte edilen tavşanlarda oluşturulan poliklonal antikorlar kullanılarak Western Blotting yöntemiyle tespit edilmiştir. Şu anda, bu hatlar HIV-1 Tat ve Rev proteinleri varlığında seçici olarak ifadelenen muhtemel AGM genlerinin saptanması için mikroarray analizleri ve 2D-PAGE yöntemleri kullanılarak test edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The inheritance of retroviral genome by their hosts first gained its importance bythe discovery of endogenous retroviruses in late 1960s. The subject has moved forward with the discovery of gag-like Fv1 protein which is an endogenous factor in mice that restricts MLV infection. In view of the fact that endogenous retroviruses comprise 8-10 % of primate genomes, it is well to consider that cellular expression of retroviral restriction factors may depend on retroviral regulator genes. The products of two such genes in HIV-1, tat and rev, are absolutely required for the replication of HIV-1. It was aimed to investigate the effects of HIV-1 Tat and Rev proteins on the gene expression of African Green Monkey (AGM) cells which are known to be resistant to HIV-1 infection, in an attempt to identify possible HIV restriction factors encoded by endogenous retroviral sequences.To this end, we generated stable cell lines of AGM expressing HIV-1 regulatorygenes tat and rev. The expressions were confirmed by both RT-PCR and Western Blotting using polyclonal antibodies raised in rabbits by immunization with GST fusion proteins of Tat and Rev. Currently, we are using these cell lines for the identification of possible AGM genes selectively expressed in the presence of HIV-1 Tat and Rev proteins by microarray analysis and 2D-PAGE.