Investigation of the effects of HIV-1 and SIV AGM TAT proteins on SLPI gene expression in Chlorocebus sabaeus kidney (Vero) cell line
Chlorocebus sabaeus böbrek (vero) hücre hattında HIV-1 ve SIV AGM TAT proteinlerinin SLPI gen ekspresyonu üzerindeki etkisinin araştırılması
  1. Tez No: 482472
  2. Yazar: AYSU ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER ARSLANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
İnsan Bağışıklık Yetmezliği Virüsü (HIV) Eski Dünya Maymunu (örneğin Afrika Yeşil Maymunu) hücrelerine girse bile, virüsün çoğalması viral genom konakçı hücre genomuna entegre olmadan çeşitli engelleyici mekanizmalarla engellenir. Konakçı genomuna viral genomun entegre olmasından sonra, virüs çoğalmasında diğer proteinlerin ortaya çıkmasında önemli rol oynayan HIV-1 TAT protein eksprese edilir.. Laboratuvarımızda gerçekleşen önceki çalışmalar SLPI geninin HIV-1 TAT protein varlığında çok fazla eksprese olduğu göstermiştir. Bu sonuç, 2D-PAGE, qRT-PCR ve Western Blot yöntemleriyle doğrulanmıştır. Bu çalışmanın amacı, HIV-1 TAT protein üreten, transfekte edilmis ¸ Vero stabil Hücre Hatlarında SLPI ekspresyon seviyesinin nasıl etkilendiğini anlamaktır. SLPI ekspresyonu mRNA seviyesinde qRT-PCR ile doğrulanmıştr. HIV-1 TAT varlığında SLPI ekspresyon seviyesinin protein seyiyesinde ölçmek için Western Blot, Sandwich Elisa yöntemleri kullanılmıştır. SLPI HIV-LTR üzerindeki etkisini ölçmek için Lüsiferaz Analizi yapılmıştır. Sonuç olarak, transfekte edilmis ¸ Vero Stabil Hücre Hatları'nda SLPI ekspresyonu HIV-1 TAT proteini varlığında artar. Buna ek olarak, SLPI HIV-LTR işlevini HIV-LTR içinde bulunan NF-κB promotorunu baskılayarak engeller.
Özet (Çeviri)
Even though Human Immunodeficiency Virus (HIV) can infect Old World Monkey (i.e African Green Monkey) cells, replication of the virus is hampered with different kinds of restriction mechanisms before the integration of viral genome to host genome. After viral integration to host genome, HIV-1 TAT protein is expressed, which plays an important role for the generation of other proteins for viral production. Previous studies which were performed in our laboratory indicate that Secretory Leukocytes Protease Inhibitor (SLPI) overexpressed in existence of HIV-1 TAT protein. This result was confirmed with 2D-PAGE, qRT-PCR and Western Blot Analysis. The aim of this study is to understand how Vero Stable Cell Lines which produces HIV-1 TAT protein can affect expression levels of SLPI. At mRNA level of SLPI expression was confirmed with qRT-PCR. In order to measure SLPI expression at the protein level in the presence of HIV-1 TAT, Western Blot and Sandwich Elisa methods were used. Luciferase Assay process was performed in order to measure the effects of SLPI on HIV-LTR. Consequently, expression of SLPI in Vero Stable Cell Line increased in the existence of HIV-1 TAT protein. Additionally, SLPI inhibits HIV-LTR function through suppressing NF- κB promoter which exists in HIV-LTR.