Characterization and corrosion performance of ?-glycidoxypropyltrimethoxysilane modified epoxy polymer
?-glisidoksipropiltrimetoksi silan ile modifiye edilmiş epoksi polimerin karakterizasyonu ve korozyon performansı
  1. Tez No: 266639
  2. Yazar: ŞAFAK OTURAKLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA M. DEMİR, PROF. DR. HÜRRİYET POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Epoksi polimerler güçlü yapışma, yüksek kimyasal dayanıklılık ve kolay işlenebilirlik özellikleri nedeniyle koruyucu boya ve yapıştırıcı sektöründe geniş olarak kullanılmaktadır. Fakat epoksinin amin ile reaksiyonu sonucu oluşan epoksi kaplamada bulunan hidrofilik hidroksil grublarının etkisiyle, epoksi kaplama korozif ortamlarda nem çeker ve absorblanan nemin diffüzyonla epoksi-çelik arayüzeyine ulaşmasıyla yapışma kuvveti azaltır. Bu çalışmada epoksi polymerin korozyon performansını arttırmak amacıyla; ticari bir epoksi polimer kimyasal modifikasyona tabi tutuldu. Epoksi polimer ile ?-glisidoksipropiltrimethoksi silan monomer reaksiyonunda katalizör olarak organotin bileşik kullanıldı ve epoksi polimerde bulunan hidroksil grupların silan monomerin alkoksil gruplarıyla reaksiyona girmesi sağlandı. Ticari epoksi polimer ve modifiye epoksi polimerin karakterizasyonu için NMR spektrosopi, FTIR spektroskopi yöntemleri kullanıldı ve epoksi eşdeğer ağırlık, kontak açısı, yüzey enerjisi, sertlik ve MEK-dayanımı ölçüldü. Karakterizasyon sonuçları ?-glisidoksipropiltrimethoksi silanın ticari epoksi polimere başarıyla modifiye edildiğini göstermektedir. Ticari epoksi polimer ve modifiye epoksi polimerin korozyon performansı ASTM B117'ye uygun olarak tuz sisi yöntemi ile test edilmiştir. Test sonuçları kimyasal modifikasyon sonrasında epoksi kaplamanın nem difüzyonunun azaldığı ve korozyon dayanımının arttığı gözlendi.
Özet (Çeviri)
Epoxy polymers have been widely used in a protective coating and adhesive due to its strong adhesion, high chemical resistance, and good processing characterisitics. However; epoxy coatings absorbs moisture easily, and the diffusion of absorbed water into the epoxy?steel interface weakens the interfacial adhesion strength between epoxy and steel in corrosive enviroment, due to the presence of hydrophilic hydroxy group in the cured network ( epoxy / amine reaction ). In this study, commercial epoxy polymer was chemically modified by ? -glycidoxypropyltrimethoxy silane monomer under the catalysis organotin compound via the reaction between hydroxyl group in epoxy polymer and alkoxy group in silanes, aiming to enhance the corrosion performans of epoxy polymer. Commercial epoxy polymer and silane modifed epoxy polymer were characterized by NMR spectroscopy, FTIR spectroscopy, epoxy equivalent weight measurement, contact angle measurement, surface energy measurement, hardness test and MEK double-rub test. The results showed that ? -glycidoxypropyltrimethoxy silane has been successfully grafted to epoxy polymer. Corrosion performance was evaluated by salt spray test acording to ASTM B117. The results showed that the chemically modified epoxy coating perform an improvement in resistance againts the penetration of water in polymeric resin and beter protectiveness on metalic corrosion.