Türkiye'de seyahat acentalarının ürün geliştirme ve pazarı yönlendirme yeteneklerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 26665
  2. Yazar: BİLGİNER ATTİLA ÇERÇİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DOĞAN TUNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET 1800 ' 1 i yıllarla birlikte insanların turizm amaçlı yer değiştirmeleri, 2. Dünya Savaşı'ndan sonra, bilimsel olarak incelenmeye başlanmıştır. 1884 Statner'in Tasviri ile, turizm tanımlanmaya çalışılmış böylece günümüze kadar devam eden bir süreç başlamıştır. Sosyoekonomik olay ve ilişkiler bütünü olan turizm, tanımı gereği entegre bir sektör ortaya çıkarmıştır» Turizm sektörü diğer sektörlerden farklı olarak, sektörlerin arakesitinin bir görünümüdür.Kendine özgü özellikleri vardır. Turistik ürünlerin bölge, ülke ve tüm dünya dağıtımı sözkonusudur.Entegre bir sektörün ürünü olan, tur istik ürünlerin dağıtımı için oluşturulan dağıtım kanalında seyahat acentaları yeralır. Seyahat acentalarının kanaldaki fonksiyonları ve bu fonksiyonların yerine getirilmesi, pazarın yönlendirilmesi çalışmaları için gerekli verilerin elde edilmesi çabaları nelerdir? Ingoing, outgoing ve incoming turizmde pazarlama araştırmaları doğrultusunda oluşturulan pazarlama stratejileri, acentalara ürün geliştirmenin? varolmanın temel koşulu olduğunu gösterecektir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The traveling (changing place) of the peor.le with touristic reasons in the years 1800, was started to be researched scientifically after the Second World War. 1884 with the definition of Statner, tourism was started to be explained and so started a devoloping period lasting till today. Tourism, which is a combination of socio-economic events and relations, has created an integrated sector due to its definition. Tourism sector, differing from other sectors, is a reflection of the combination of all the other sectors.lt carries typical characteristics of its own. The regional, country wide and worldwide division of the touristic production, is in question. The travel agencies take their place in the division of the touristic products; which themselves arm the products of an integrated sector. What are the efforts to receive the necessary input for the functions of the travel agencies in this channel, the realisation of these functions and the study of the direction of the market? The marketing strategies evolved through the research of marketing in the outgoing-ingoing and incoming tourism will show the travel agents that the product development is the basic need of their existence.