Bankacılıkta döviz ve faiz risk yönetimi teknikleri ve Türkiye uygulaması
- Tez No: 26664
- Danışmanlar: PROF.DR. ERDİNÇ TOKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
ÖZET Geride bıraktığımız son yirmi yıl, döviz kurları ve faiz oranlarında büyük dalgalanmaların dünya çapında hüküm sürdüğü bir dönem oldu. Bretton Woods sisteminin 1970'lerin başında yıkılması ve yerine dalgalı kur sisteminin uygulanmaya başlaması, firmaların gelecekle ilgili kararlarında ciddi belirsizliklerin oluşmasına yol açtı. Aynı şekilde, 1970'lerin sonlarında batı ülkelerinin uyguladıkları ekonomik politikaların sonucu olarak faiz oranları artan oranda değişkenlikler göstermeye başladı. Her tür işletme, döviz kurları ve faiz oranlarından kaynaklanan risklerle karşı karşıya kaldı. Döviz kuru ve faiz oranlarındaki ters yöndeki hareketler işletme karlılığını ciddi şekilde tehdit etmeye başladı. 1980 'den buyana döviz ve faiz risklerini yönetmek ve kontrol etmek amacıyla çok sayıda finansal teknik ve enstrüman geliştirildi. Finansal risk yönetimi uluslararası f inansın önemli bir dalı haline geldi. Futures, opsiyon, swap, FRA ve diğer risk yönetimi ürünleri kısa bir süre içinde büyük bir piyasa oluşturdular. Uluslararası işlem yapan büyük bankalar bu gittikçe büyüyen piyasanın en önemli oyuncuları haline geldiler. Türkiye'de yasal düzenlemelerin ve gerekli koşulların yetersizliği nedeniyle şimdiye kadar risk yönetimi teknikleri çok az uygulanabildi. Son yıllarda Türk bankacılık sektöründe konuya duyulan ilgi giderek artmaktadır. Gelecek yıllarda bu piyasaların da ülkemizde gelişme göstereceği tahmin edilmektedir.
Özet (Çeviri)
XI SUMMARY The past two decades have witnessed an unprecendented era of worlwide exchange rate and interest rate volatility. The breakdown of the Bretton Woods system of fixed exchange rates in the early 1970s and its replacement by a system of floating exchange rates, has introduced a source of serious uncertainty to business decision making. Similarly, interest rates have shown increased volatility due to the economic policies applied by westernized countries in the late of 1970s. Therefore, businesses of all types face risks arising from fluctuations in exchange rates and interest rates. Adverse movements in these rates can seriously threaten the profitability of enterprises. Since 1980, o:. lot of financial techniques and instruments have been developed for managing and controlling of exchange and interest rate risks. Management of financial risks has become an important branch of international finance. Futures, options, swaps, FRAs and other risk management products-both over-the-counter (OTC) and exchange traded-have created a huge market in a short time. Big banks are the most important player in this rapidly growing market. In Turkey, risk management techniques have not been yet applied adequately because of unsufficient conditions and regulations. But Turkish banking sector has shown a great interest to this subject in last years. It will be expected to develop these markets in coming years.