Geometri testinde madde kökünün biçimsel özelliklerinin madde geçerliğine ve testin güvenirliğine etkisi
- Tez No: 26666
- Danışmanlar: PROF.DR. İLHAN AKHUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmada madde kökünün biçimsel özelliklerinden olan,“şekille”ya da“sözel”ifade tarzının kullanılmasının madde geçerliği ve testin güvenirliğine etkisi incelenmiştir. Bu amaçla madde köklerinin“şekille”ifade edildiği A Formu ile madde köklerinin“sözle”ifade edildiği B Formu geliştirilmiştir. Bu formların Konya'da bulunan okulların lise ikinci sınıf matematik şubelerinde iki hafta arayla uygulanması sonucunda elde edilen veriler üzerinde istatistiksel işlemler yapılarak alt problemlere çözüm aranmıştır. Birinci alt problemde Form A ve Form B Testlerinin ortalama güçlükleri, ilişkili iki örneklemin yüzdeleri arasındaki farkın test edilmesi için kullanılan“t”testi ile test edilmiştir. Sonuçta Formların ortalama güçlükleri arasında 0.05 düzeyinde manidar bir fark olmadığı görülmüştür. İkinci alt problemde formların madde ayırıcılık gücü indeksleri arasındaki fark, ilişkili örneklemler için Wilcoxon z testi ile test edilmiştir. Test etme işleminin sonucunda formların madde ayırıcılık gücü indeksleri arasındaki farklar 0.05 düzeyinde manidar bulunmamıştır. Araştırmanın üçüncü alt probleminde formların madde güvenirlik indeksleri karşılaştırılmıştır. Wilcoxon testi sonunda madde güvenirlik indeksleri arasında 0.05 düzeyinde manidar bir fark olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Dördüncü alt problemde aritmetik ortalamalararasındaki fark, ilişkili örneklenil erde iki aritmetik ortalama arasındaki farkın test edilebilmesi için kullanılan“t”testiyle test edilmiş, bu farkın 0.01 düzeyinde Form A Testi {şekilsel ifadelerin bulunduğu test) lehine manidar olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Beşinci alt problemde Form A ve Form B Testinin KR-20 güvenirlikleri arasındaki fark Fisher 'in z dönüşümü ile test edilmiş ve bu farkın 0.05 düzeyinde manidar olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın altıncı alt probleminde cevap süreleri ortalamaları arasındaki fark, ilişkili örneklemlerde iki aritmetik ortalama arasındaki farkın manidarlığını test etmek için kullanılan“t”testi ile test edilmiş ve 0.01 düzeyinde Form B testi (sözel ifadelerin kullanıldığı test) lehine manidar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research the effects of“figurative”or“verbal”expression forms as formal feature of item stem on item validity and test reliability were investigated. For this purpose Form A with figurative expressed item stem and Form B with verbal expressed item stem were developed. These forms were applied in the second year students of high school in Konya and the results were analyzed to answer the questions of the study. In the first sub problem, mean difficulty values of Form A and B were tested. The test statistics“t test”were calculated between the two correlated percentages of the two samples. As result, there was no significant mean difficulty difference between two forms at 0.05 level. In the second sub problem, differences between item discriminative power indexes were tested with Wilxocon“z”test for related samples. At the end of testing procedure, no significant difference between item discriminative power indexes of two forms were found. In the third sub problem of the research, item reliability indexes were compared. By Wilcoxon test, no significant difference found between item reliability indexes at 0.05 level. In the fourth sub problem, difference between arithmetic means tested with“t”test, which used forVI testing arithmetic means in related samples, and a significant difference found at 0.01 level for Form A test { of figurative expression). In the fifth sub problem, difference between KR-20 reliability's of Form A and B tests tested with Fisher's“Z”transformation and found not to be significant. In the sixth sub problem of research, differences between mean answer times tested with“t”test and found significant at 0.01 level in favor of Form B.