Türkiye'de şehir zincir otellerinin kullandıkları pazarlama yaklaşımları ve personel alt sistemi tarafından desteklenmesi
- Tez No: 26667
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HASAN IŞIN DENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET Türkiye pazarında şehir zincir oteli kavramı yavaş yavaş daha belirginleşmekte ve otel piyasasındaki rekabette artmaktadır. Benzer çalışmalar içerisinde olan zincirlerin farklı yaklaşımlar bularak satışlarını arttırıp standartlarını korumaları gerekliliğinin sık sık gündeme gelmesi, yeni düşünceler ve arayışlara yol açarken, bizim çalışmamıza da temel oluşturmuştur. Çalışmamız Türkiye'deki şehir zincir otellerinin mevcut rekabet içerisinde alışılagelmiş pazarlama yaklaşımları ile arzu ettikleri hedeflere ulaşamayacaklarını saptadıktan sonra, bu konuya çözün niteliğinde bazı yeni öneriler sunmaktadır. Bu bakımdan herşeyden önce zincir otel yönetimlerinin, organizasyonlarını bir sistem yaklaşımı çerçevesinde değerlendirmeleri gerekmektedir. Otel yönetimlerinin amaçlarına ulaşmakta kullandıkları pazarlama planları da, pazarlama planı alt sistemi halinde, organizasyon sisteminin entegre bir parçası haline getirilmelidir. Bu entegrasyonu sağlayan en önemli halka ise, yeni bir anlayışla ele alınan personel alt sisteminizi“işe alma ve istihdam”işlevleridir. Doğru seçici, doğru seçim, doğru iş tanımı, doğru motivasyon diye adlandırılabilecek parçalardan oluşan bu işler, personelinpazarlama hedeflerine uyumlu bir biçimde seçilme ve yöneltilmelerini amaçlamaktadır. Bu arada hizmet içi eğitim, bir destek hizmeti olarak, hedefleri yönünden yeniden düzenlenmelidir, öte yandan, önerdiğimiz personel yaklaşımının başarılı kullanılabilmesi için organizasyon sistemindeki otel departmantasyonu, pazarlama sorumluluğuna göre yeniden düzenlenmelidir. Bu durumda personel arasındaki iletişim kanalları da yeniden yapılandırılmalıdır. Kurulan bu yeni çerçevede uyum verimliliğini dışsal bir Önlemle de arttırmak üzere, pazarlama planlarının hazırlanmasında, işgörenlerin aktif katılımını sağlayacak bir“açık sistem”modeli en azından denenmelidir. Sonuç olarak çalışmamız, rekabetçi ortamda Türkiye'deki şehir zincir oteli satışlarının, değişik bir yaklaşım olan ve bugüne kadar bu bağlamda düşünülmeyen, personel alt sistemi ile desteklenmiş pazarlama çalışmalarıyla artırılması yönünde bir öneri getirmiş olmaktadır. Bu önerinin, ayrıntılı açıklamalarımız doğrultusunda uygulamaya geçirilmesi halinde şehir zincir otelleri açısından beklenen en önemli değişiklikler, personel devir hızının düşmesi, satışların artması, işgörenin iletişim ağlarının motivasyon sağlayan biçimde yapılanması, standartların düşmemesi, müşteri tatmininin artması ve personeleyapılan büyük harcamanın özlenen düzeydeki karşılığının alınmasıdır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The“City-Chain Hotel”concept is rapidly becoming clearer and hotel competition is increasing within the Turkish tourism market. Chain hotels under the similar conditions, need to find new ideas to upgrade their sales and standarts, and this gives us an idea to work upon. Our research has shown that conventional marketing approaches wouldn't let the“City Chain Hotels”to reach their goals satisfactorily under the prevailing conditions of severe competition. Because of this, the managements of these chain hotels have to re-evaluate their organisational structure using a“System Approach”. The integration of marketing plans, which the hotels' managements are using to reach their targets, can be structured as“Marketing Plan Sub-Systems”. The most important action within this marketing integration is to hire and recruit personnel. Things which we consider to be the“correct recruitment, correct selection, correct job description and correct motivation”help the hiring of appropriate personnel for reaching the best marketing targets. Meanwhile“on-the-job training”has to be changed into supportive training. Alternatively, for the successful usage of our vsuggested personnel approach, departmentalisation of the hotels has to be restructured according to the mentioned marketing responsibilities. Therefore, the communication channels between the personnel have to be reorganised. This rebuilt limitation, to the point of increasing the personnel efficiency can be used to try an“Open System Approach”with high personnel participation for the preparation of marketing plans. Finally, in order to increase the efficiency of marketing of Turkish“City Chain Hotels”a new marketing approach has been presented, and this is supported by the personnel sub-systems. If these suggestions are accepted, and used by the related chain hotels; personnel turn-over will increase, communication channels of the personnel will alter (for the primary purpose of increasing motivation) and the standards, customer satisfaction, and feedback from the personnel investments will increase. VI