Kronik ağrı sendromunda çok boyutlu değerlendirme
  1. Tez No: 26668
  2. Yazar: SENAR YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. PERİN YOLAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
i i ÖZET Eu araştırmanın temel amacı, bir Türk örneklemi üzerinde West Haven Yale Aşrı Envanter i-Hasta Formu'nun (WHYAE-A) ve West Haven Yale Ağrı Envanter i -Anahtar Kişi Formu'nun (WHYAE-E) güvenirlik çalışmalarının yapılarak alana kazandırılmasıdır. Araştırmada ayrıca, sosyoekonomik düzey (SED) ve cinsiyet değişkenlerinin kronik ağrı üzerindeki etkileri, normal ve kronik ağrı hastalarının genel aktivite düzeyileri arasında olası farklılıklar ve depresif semptomlarla genel aktivite düzeyi arasındaki ilişki araştırılmıştır. Bu amaçla araştırmaya Ankara üniversitesi Tıp Fakültesi ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümlerine kronik agr ı şikayeti ile baş vuran 100 hasta (54 kadın, 46 erkek) ve bu hastaların ailede en çok ilişki kurduğu 100 anahtar kişi (53 kadın, 47 erkek) denek olarak katılmıştır. Ayrıca yaş, cinsiyet ve SED bakımından hasta grubuyla eşleştirilen 30 normal denek (17 kadın, 13 erkek) araştırmaya dahil edilmiştir. Güvenirlik değerlendirmeleri için test tekrar test ve Cronbach alfa teknikleri kullanılmıştır. WHYAE-A'nin en düşük Cronbach alfa güvenirlik katsayısı (. 64 )“Teşvik Edici Tepkiler”alt ölçeğinde, en yüksek katsayı (.92)“Kontrol”ve“Ağrının Yaşama Etkisi”alt ölçeklerinde bulunmuştur. WHYAE-İÜ A'nın en düşük test-tekrar test güvenirlik katsayısı (.74)“Evle ilgili işler”, en yüksek katsayı ise (.95)“Destek”alt ölçeğinde bulunmuştur. WHYAE-B'nin en düşük Cronbach alfa katsayısı (.60)“Cezalandırıcı Tepkiler”alt ölçeğinde, en yüksek katsayı (.94)“Ağrının Anahtar Kişinin Yaşamına Etkisi”ve“Hastanın Yaşamına Etkisi”alt ölçeklerinde bulunmuştur. WHYAE-B'nin en düşük test-tekrar test güvenirlik katsayısı (.72)“Cezalandırıcı Tepkiler”alt ölçeğinde, en yüksek katsayı ise (.95)“Ağrının Anahtar Kişinin Yaşamına Etkisi”alt ölçeğinde bulunmuştur. Bu bulgulara göre, WHYAE-A ve B'nin ülkemizde kronik ağrının çok boyutlu değerlendirilmesinde oldukça güvenilir bir araç olarak kullanılabileceği kanısına varılmıştır. SED ve cinsiyet değişkenlerinin WHYAE-A'mn ağrı puanları üzerinde ortak etkisi bulunamamıştır. Ancak cinsiyetin ağrının şiddeti, ağrının yaşama etkisi, kontrol ve duygusal rahatsızlık (distress) boyutları üzerinde temel etkisi bulunmuştur. SED değişkeninin sadece“Evle ilgili işler”alt ölçek puanı üzerinde temel etkisi bulunurken diğer alt ölçek puanları üzerinde etkisi bulunamamıştır. Bulgularda, kronik ağrı hastalarının normallerle karşılaştırıldığında genel aktivite düzeyiler inin anlamlı düzeyde düşük olduğu bulunmuştur. Ayrıca, genel aktivite düzeyi düşük olan hastaların, yüksek olan hastalara göre Beck depresyon puanlarının daha yüksek olduğu gözlenmiştir.iv Bir Türk örneklemi üzerinde yapılan bu çalınmanın bulguları yayınlarda diğer ülkelerin örneklemlerinden elde edilen bulgular çerçevesinde tartışılarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The primary aim of this study was to investigate the reliability of West Haven Yale Pain Inventory for patients (WHYPI-A) and West Haven Yale Pain Inventory for significant others (WHYPI-B) on a Turkish sample. The effects of SES and sex on chronic pain, possible differences betvjeen normals and chronic pain patients on general activity levels and the relationship between depressive symptoms and general activity levels were also investigated in this study. 100 patients (54 female, 46 male), who applied to Hacettepe University and Ankara University Medical Faculty of Physiotherapy and Rehabilitation Departments with chronic pain complaints, 100 significant others (53 female, 47 male) and 30 normal subjects (17 female, 13 male) matched for age sex and SES with the chronic pain group, participated in the study. Reliability of WYHPI-A and B was evaluated by means of test retest and Cronbach alpha techniques. The lowest Cronbach alpha reliability coefficient of WHYPI-A was.64 for“Solicitious Responses”subscale, the highest was.92 for both“Control”and“Interference”subscales. The lowest test-retest reliability coefficient of WHYPI-A was.74 for“Domestic Activities”, the highest was.95 for“Support”subscale. The lowest Cronbach alpha coefficient of WHYPI-BVI was.60 for“Punishing Response”suscale, the highest was*'.94 for both“Spouse's Own Interference”and“Perceived Patient Interference”subscales. The lowest test-retest coefficient of WHYPI-B was.72 for“Punishing Response”subscale, the highest was.95 for“Spouse's Own Interference”subscale. These values indicate that, the reliability of WHYPI-A and B is fairly good so that it can be used on Turkish sample to evaluate chronic pain on a multivariate basis. SES and sex variables on the subscales of WHYPI-A showed no interaction effects of the two variables. However, the main effects for sex were found on pain severity, interference, control and emotional distress. The 'only main effect for SES was on“Domestic Activities”subscale. The difference between normals and chronic pain patients on general activity levels showed that chronic pain patients had significantly lower levels of general activity. Finally, the relationship between Beck depression scores and general activity levels indicated that higher depression scores were related to lower activity level. The findings of this study were discussed within the framework of other results of studies in different countries.