Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunda oksidatif metabolizmanın araştırılması
Evaluation of oxidative metabolism in attention deficit and hyperactivity disorder
- Tez No: 266679
- Danışmanlar: PROF. DR. M. FATİH ÜNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Psychiatry, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, nörolojik ya da sistemik hastalığı olmayan, karşı olma karşı gelme bozukluğu (KOKGB) dışında eşlik eden psikopatolojisi bulunmayan, normal zekaya sahip, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) olan 48 çocuk ve ergen hasta (34 erkek, 14 kız), yaş ve cinsiyet bakımından eşleştirilmiş 24 sağlıklı kontrolle (17 erkek, 7 kız) serum toplam antioksidan seviye (TAS), toplam oksidan seviye (TOS) ve oksidatif stres indeksi (OSİ) düzeyleri bakımından karşılaştırıldı. Laboratuvar değerlendirilmesi sonucunda; kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, DEHB grubunda serum TAS düzeyi, istatiksel olarak anlamlı düzeyde daha düşük, TOS ve OSİ düzeyleri ise daha yüksek olarak bulundu. KOKGB eştanısı olan DEHB grubunda, eştanısı olmayan gruba göre TAS değerleri düşüktü. TOS ve OSİ açısından DEHB alt tipler arasında fark bulunmazken yalnız dikkat eksikliği olan alt tipte TAS değeri yüksekti. Sonuçlar, DEHB hastalarında daha önce yapılmış çalışma sonuçlarını destekler biçimde bu bozuklukta oksidatif dengenin bozulduğunu ve oksidatif stresin arttığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study included 48 children and adolescents (34 male, 14 female) with Attention Deficit Hyperactivity Disorder (ADHD), who did not have any neurological or systemic disorders or comorbid psychiatric disorders except for oppositional defiant disorder (ODD), and 24 gender and age matched healthy controls (17 male and 7 female). Serum total antioxidant levels, total oxidant levels and oxidative stress indexes were compared in these two groups. Total antioxidant levels were significantly lower, total oxidant levels and oxidative stress indexes were higher in the ADHD group. Total antioxidant levels were lower in patients with comorbid ODD. While there was no difference in terms of total oxidant and oxidative stress indexes in ADHD sub-types, higher total antioxidant levels were found in attention-deficient subtype. These results were comparable with previously conducted studies: Oxidative balance is impaired and oxidative stress is increased in ADHD patients.