Hemodiyaliz hastalarında RDW düzeyi ile EPO kullanımı arasındaki ilişki
The Relation Between Red Blood Cell Distribution Width and the use of erythropoietin in hemodiyalsis patients
- Tez No: 266683
- Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS ERDEM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Nefroloji, Hematology, Nephrology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Eritrositlerin hacim farklılığının bir kantitatif ölçüsü olan kırmızı küre dağılım genişliği (RDW) ile koroner kalp hastalığı (KKH) ve konjestif kalp yetmezliği (KKY) hastalarındaki artmış mortalite ile anlamlı olarak ilişkili bulunmuştur. Nedeni tam bilinmemekle beraber bahsedilen çalışmalarda RDW ile C-Reaktif Protein (CRP) ve Eritrosit Sedimentasyon Hızı (ESR) arasında korelasyon tespit edilmiştir. RDW'nin kronik inflamasyon belirteçlerden olabileceğine dair literatürde bilgiler bulunmasına karşın, kronik böbrek hastalığına bağlı hemodiyalize (HD) giren hastalardaki bilgiler sınırlıdır. Bu çalışma RDW'nin kronik böbrek hastalığına bağlı hemodiyalize giren hastalarda inflamasyon belirteci olarak CRP ve hemodiyalizdeki eritropoietin (EPO) kullanımını arasındaki ilişkiyi belirlemek üzere planlanmıştır.Üç ayrı hemodiyaliz merkezinde takip edilen 180 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların 103 (%57,2) si erkek, 77 (42,8) si kadındır. Yaşların ortalaması 57, hemodiyaliz süresinin ortalaması 4,6 yıldır. 15 Temmuz 2008 ve 15 Temmuz 2009 tarihleri arasında hastalara aylık rutin olarak yapılan tetkiklerden RDW, Hemoglobin, Hematokrit, Mean corpuscular volume (MCV), CRP, serum demir, demir bağlama kapasitesi ve ferritin düzeyleri ve bu hastaların dosyaları taranarak 1 yılda kullanılan EPO ve intravenöz demir dozu değerleri kaydedilmiştir. RDW ile Hb, Htc, MCV arasında ters orantılı anlamlı ilişki bulundu. Aynı zamanda RDW ile diyaliz süresi, bir yılda kullanılan EPO dozu ve CRP ile istatistiksel olarak anlamlı korelasyon gözlenmiştir.Hemodiyaliz hastalarında RDW düzeyi ile CRP arasında ilişki bulundu. Aynı şekilde artmış RDW ile bir yılda kullanılan EPO dozu arasında anlamlı bir korelasyon tespit edildi. Bu bulgular hemodiyaliz hastalarında yüksek RDW ile EPO direnci arasında bir ilişki olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Red Blood cell distribution width (RDW) is a quantitive measure of the variability in size of circulating erythrocytes. A retrospestive analysis of large clinical datasets has recently shown that higher RDW is associated with increased mortality independent of anemia in patients with heart failure, and those with coronary artery disease. The mechanism underlying the association, however, is unknown. Also these studies demonstrate for the ? rst time a strong, graded association of RDW with hsCRP and ESR. Recently, researchers have reported RDW as a marker of inflamation but these data in the hemodialysis patients are very limited. In this study we investigated RDW as a marker of inflamation in the hemodiyalsis patients by studying its relation with CRP and the one year erythropoietin (EPO) dosage.180 HD patients who were followed in three different dialysis centres were evaluated, 103 patient (%57,2) were men, the mean age was 57 years old, and they were on the HD program for a mean time of 4,6 years. Between the dates of 15 July 2008 and 15 July 2009 the patients Hb, Htc, MCV, RDW, CRP, serum iron, total iron binding capacity and ferritin level was examined also the dosages of intravenous iron and EPO that used in one year was recorded. The RDW had a statistical significance correlation with the duration of being on the HD program, the dosages of EPO that used in one year, and CRP. Also a inverse statistical significance with Hb, Htc and MCV was noticed.In the HD patients the correlation between RDW and CRP, also a higher RDW was associated with higher the dosages of EPO that used in one year, these data may show a realtion between EPO resistance as result of inflamation with RDW