Sıçanlarda Karvakrolun oleik asitle oluşturulan akut akciğer hasarına etkisi
Effects of carvacrol on acute lung injury induced by oleic acid in rats
- Tez No: 266684
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA BANU AKINCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma deneysel olarak oleik asitle oluşturulan akciğer hasarında oksidan, anti-oksidan sistemlerindeki değişiklikler ile antioksidan özelliği bilinen ve daha önce akciğer, meme, karaciğer, testis tümörlerinde iyileştirici etkisi gösterilmiş olan ve karvakrolun (kekik suyu) olası iyileştirici ve koruyucu etkisinin araştırılması amacı ile yapılmıştır. Çalışmaya 28 adet Wistar cinsi erkek rat (250-350gr) alındı. Ratlar 4 gruba ayrıldı. Oleik asit grubuna (n:7) 50 µl oleik asit kuyruk veni kullanılarak i.v. olarak verildi. Oleik asit enjeksiyonundan 30 dakika sonra 73 mg/kg karvakrol dozuna eşdeğer hacimde serum fizyolojik intraperitoneal (i.p) olarak verildi. Oleik asit+Karvakrol grubuna (n:7) 50µl oleik asit verildi. Enjeksiyondan 30 dakika sonra 73 mg/kg dozunda karvakrol i.p olarak verildi. Kontrol grubuna (n:7) kuyruk veni kullanılarak oleik asitle aynı hacimde 50 µl serum fizyolojik verildi. Enjeksiyondan 30 dakika sonra 73 mg/kg karvakrol dozuna eşdeğer hacimde serum fizyolojik i.p. olarak verildi. Karvakrol grubuna (n:7) 50 µl serum fizyolojik i.v. olarak verildi. Enjeksiyondan 30 dakika sonra 73mg/kg dozunda karvakrol i.p olarak verildi. Tüm ratlar enjeksiyonlardan sonra 4 saat oksijen odasında tutuldu, kan ve doku örnekleri alındı ve sakrifiye edildi. Kan da interlökin-6 (IL-6), interlökin-10 (IL10), Tümör Nekroz Faktör alfa (TNF-alfa), Granülösit kolonize stimüle edici faktör (G-CSF) bakıldı. Akciğer dokusunda ise ışık ve elektron mikroskobu ile histopatolojik inceleme ve proteinkarbonil, malondialdehid doku (MDA doku), katalaz (CAT), glutatyon peroksidaz (GSH-Px), süperoksit dismutaz (SOD) düzeyleri bakıldı. Oleik asit, kontrol ve karvakrol grupları ile karşılaştırıldığında önemli ölçüde akut akciğer hasarı oluşturdu, proteinkarbonil ve MDA doku düzeyleri daha yüksekti. Oleik asit ve Oleik asit+karvakrol grupları arasında total akciğer hasarı, protein karbonil, CAT, GSH-Px, SOD düzeyleri açısından anlamlı fark saptanmadı.Oleik asit+karvakrol, karvakrol ve kontrol grubu doku MDA düzeyi yalnız oleik asit verilen gruba göre anlamlı olarak daha düşüktü. Pro-inflamatuar ve anti-inflamatuar sitokinlerden IL-6, IL10, TNF-?, G-CSF düzeyleri açısından ise gruplar arasında anlamlı fark bulunmadı.Sonuç olarak, akut akciğer hasarında karvakrolun oksidan, anti-oksidan sistemlerindeki dengeyi anti-oksidanlar lehine arttırması nedeniyle karvakrol alımının arttırılması akciğer hasarını önlemede ve oluşmuş akciğer hasarını iyileştirmede faydalı olabilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to compare the effects of oleic acid on the antioxidant systems of lung muscle tissue and carvacrol which has been proven to have healing effects on tumors of the lung, liver, breat, and testis and is known to have antioxidant effects, with respect to their healing and protective properties. 28 male rats of the Wistar type (25050 grams) were included in the study and were divided to four groups 50 µl of oleic acid were administered to the oleic acid group and 30 minutes later 73 mg/kg of saline solution was given intraperitoneal (the same volume as carvacrol). Fifty µl of oleic acid was administered to the oleic acid and carvacrol group (n:7). Thirty minutes after the injection 73 mg/kg of carvacrol was administered intraperitoneal. Fifty µl of saline solution (the same dose as the oleic acid group) was administered to the rats in the control group (n:7). Through a venous catheter in the tail of the rat. Thirty minutes after the injection 73 mg/kg of saline solution was administered intraperitoneal. Fifty µl of intravenous saline solution was administered to the carvacrol group and 30 minutes after the injection 73 mg/kg carvacrol was administered intraperitoneal. After being held in the oxygen room for 4 hours, blood and tissue samples were collected from the rats. Interleukin (IL)-6, IL-10, Tumor necrosis factor (TNF)-? and granulocyte colony stimulating factor (G-CSF) were measured in the blood samples. Oleic acid group created significant lung damage compared with control and carvacrol groups. The lung tissue was examined histopathologically by EM and LM and levels of protein carbonyl, malondialdehid tissue, catalase (CAT), glutathione peroxidase (GSH-Px) and superoxide dismutase (SOD) which are known as oxidant, anti-oxidant parameters were measured. Levels of MDA tissue was lower in carvacrol and Oleic acid+carvacrol groups than Oleic acid group. Total lung tissue damage score, protein carbonyl, CAT, GSH-Px, SOD levels were found to be similar in Oleic acid and Oleic acid+carvacrol groups. Levels of proinflammatory and inflammatory cytokines IL-6, IL-10, TNF-? and G-CSF were found to be similar in both groups. As a result it has been shown that because of the antioxidant effects of carvacrol in lung tissue the increased use of carvacrol may be helpful in preventing and reversing lung tissue damage.