Alt konka hipertrofilerilerinde radyofrekans uygulamasının, etkinliğinin, rinomanometrik olarak incelenmesi
Evaluation of radiofrequency thermal ablation results in inferior turbinate hypertrophies by rhinomanometry.
  1. Tez No: 266732
  2. Yazar: HALUK BİLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK MERİÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışmada amacımız; alt konka hipertrofilerinde radyofrekans ile ablasyon öncesi ve sonrası nazal tıkanıklık semptomlarını vizüel analog skala ile değerlendirmek, nazal pasaj değişikliklerini ameliyat öncesi ve sonrası rinometri ile incelemektir.Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi KBB polikliniğine Şubat 2007 ? Ocak 2010 tarihleri arasında başvuran 30 hasta çalışmamıza dâhil edildi. Hastaların yaş aralığı 23?35 arasında olmakla birlikte ortalama 28.2 idi. Hastalara lokal aneztezi altında alt konkaya radyofrekans termal ablasyon uygulandı. Objektif değerlendirme amacıyla hastalara RF uygulama öncesi ve 8 hafta sonrası anterior rinomanometri yapıldı. Vizüel analog skala ile hastalara semptomlardaki düzelmeler saptanarak istatiksel olarak yorumlanmıştır. Elde edilen verilerle alt konkanın radyofrekans ile tedavisinin etkinliği değerlendirilmiştir.Yapılan değerlendirmede; görsel analog skala ile nazal obstrüksiyonu içeren semptom skorunda ve rinomanometri ile nazal açıklık değerlerinde preoperatif ve postoperatif değerler arasında istatistiksel olarak anlamlı düzelme saptanmıştır.Sonuç olarak uygulama kolaylığı ve minimal invaziv özelliği dolayısıyla alt konka hipertrofilerine bağlı burun tıkanıklıklarının azaltılmasında güncel olan radyofrekans termal ablasyon tedavisi hem objektif hemde subjektif olarak değerlendirilmiş. Bu uygulamanın etkin ve güvenilir olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is evaluate the symptoms of nasal obstructions before andafter the ablation radiofrequency in hyperthrophy of the inferior concha, by means of avisual analog scale, to examine the changes of nasal passage before and after the operation via acoustic rhinometry and to measure the effects of radiofrequency.This study was made in the Department of Otorhinolaryngology of Dicle University Medical School in the period ^ between February 2007 and January 2010 ^ . Ablation radiofrequency was performed on 30 patients under local anaestesia who had been presented with chronic nasal obstruction because of the inferior concha hyperthrophy. The patients were between 23 and 35 years of age, with an average age of 28.2 years. For objective evaluation of the patients before and 8 weeks after Radiofrequency application anterior rinomanometri. was made. For subjective analysis a visual analog scale was used for statisticall analysis. The data obtained evaluated the efficacy of radiofrequency for the inferior turbinate hypertrophy.In the evaluation, we found statistically significant improvements values between preoperative and postoperative values, including visual analog scale and nasal obstruction symptom scores, and nasal patency with rhinometry values.As a result, due to the ease of application and minimal invasiveness, radiofrequency thermal ablation therapy evaluate the tests subjectively and objectively for nasal congestion due to inferior turbinate hypertrophy This practice has shown to be effective and reliable