Kronik böbrek hastalığı evrelerinde mikroalbüminüri sıklığı
The frequency of microalbuminuria in stage of chronic kidney disease
- Tez No: 266731
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Kronik böbrek hastalığı sıklıkla ilerleyici bir süreçtir. Mikroalbüminüri nefropati taramasında önemli bir belirteç olarak kullanılabilir. Glomerül geçirgenliğini yansıtır ve idrardaki albümin atılımının artması renal hasarın arttığının göstergesidir. Çalışmamızda KBH evrelerinde mikroalbüminüri sıklığı ve ilişkili olduğu risk faktörlerini araştırmayı planladık.Materyaller ve Metodlar: Bu çalışmaya Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi İç hastalıkları polikliniklerine başvuran 16?85 yaş arası 72'si erkek (% 36), 128'i kadın (% 64) toplam 200 hasta arasında yapıldı. Hastalardan biyokimyasal, hormonal, hematolojik parametreler için kan örnekleri alındı. Nefropati tayini açısından 24 saatlik idrarda protein, kreatinin ve mikroalbüminüri düzeyi çalışıldı. Hastaların glomerüler filtrasyon hızları MDRD (Modification of Diet in Renal Disease) formülü kullanılarak hesaplandı.Bulgular: Çalışmaya alınan hastaların 104'ü (% 52) evre 1, 48'i (% 24) evre 2, 32'si (% 16) evre 3, 11'i (% 5,5) evre 4, 5'i (% 2,5) evre 5 grubundaydı.
Özet (Çeviri)
Aim: Chronic kidney disease (CKD) is a progressive process. Microalbuminuria may be used as an important marker for screening of nephropathy. It reflects the glomerular permeability and increased urinary albumin excretion indicates that renal damage is worsening. We aimed to evaluate the frequency of microalbuminuria in CKD stages and related risk factors.Materials and Methods: 200 patients who admitted to outpatients clinic of internal medicine in Medicine Faculty Hospital, Dicle University were enrolled into the study (n=72, 36% men and n=128, 64% women). The ages of patients were ranged 16 to 85. Blood samples were collected from patients for biochemical, hormonal and hematological parameters. To determine nephropathy, protein, creatinine and microalbuminuria levels were studied in 24 hours urine. Glomerular filtration rate was estimated using MDRD (Modification of Diet in Renal Disease) formula.Result: 104(% 52) of patients were in stage 1, 48(% 24) in stage 2, 32(%16) in stage 3, 11(% 5,5) in stage 4 and 5(% 2,5) in stage 5.