Kronik böbrek hastalığında periferik arter hastalığı ile abdominal aort anevrizması arasındaki ilişki
The relationship between peripheral arterial disease and abdominal aort aneurysm in chronic kidney disease
  1. Tez No: 266772
  2. Yazar: AHMET ŞİYAR EKİNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN NERGİZOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Kronik böbrek hastalığında mortalitenin büyük bir kısmını kardiyovasküler hastalıklar oluşturmaktadır. Periferik arter hastalığı da bu hastalarda sıktır. Abdominal aort anevrizması ileri yaşta sıklığı artan, rüptür geliştiğinde %90'lara varan oranlarda mortalite ile seyreden bir durumdur. Ellektif cerrahi ile mortalite önemli oranlarda azaltılabilmektedir. Bu durum tarama programların önemini ortaya koymuştur. Ancak taranacak hedef popülasyon ile ilgili görüş birliği yoktur. Maliyet ve iş gücünün planlı kullanılabilmesi açısından spesifik popülasyonlar taranması gerektiği düşünülmektedir. Bu çalışmada abdominal aort anevrizması ile periferik arter hastalığı ve aterosklerozunun güçlü bir göstergesi olan ABI değerlerini karşılaştırdık. Bu ilişkiyi araştırmak için tüm konvansiyonel risk faktörlerinden bağımsız olarak yüksek kardiyovasküler riskli bir grup ola 55 yaş üstü kronik böbrek hastalarını inceledik.Materyal-Metot: Kreatin klirensi 60 ile 15 ml/dak/m2 arasında olan 55 yaş üstü 176 KBH hastası çalışmaya alındı. Kontrol grubuna böbrek fonksiyonları normal olan çeşitli tanılarla iç hastalıkları polikliniklere başvuran hastalar alındı. Katılımcılar DM, HT, SVO, ASKH ve sigara içiciliği açısından sorgulandı ve tam kan tetkiki, spot idrarda protein/kreatin, albumin, kalsiyum,fosfot, lipid profili, parathormon ve VKİ değerlendirildi. Glomerul filtrasyon hızı MDRD formülünden tahmini GFH (eGFR) olarak hesaplandı. Hastalar ultrasnografi ile abdominal aort çapı ölçüldü. AA çapının 3 cm'den büyük olması AAA olarak kabul edildi. Doppler cihazı ile ankle brakial indeks (ABI) hesaplandı. ABI değeri 1.3'ten büyük olanlar değerlendirme dışı bırakıldı. 0.9 ile 1.3 arası normal 0.9'dan düşük saptananlar PAH olarak kabul edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Most of the mortality in chronic kdiney disease (CKD) is caused by cardiovascular disease. Peripheral arterial disease is frequentley seen in these patients. Abdominal Aort Aneurysm whose incidince increases with age, is a disase cauisng %90s of mortalitiy rate when ruptured. Elective surgery can reduce this mortality significantly. Thus screening for AAA is important. However there's no consensus on the target population for screening. The screening of specific populations is thought to be more efficient with regards to systematic usage of cost and labour. In this study, we have assesed the realtionhip between AAA and ABI, which is a strong indicator of perpipheral arterial disease and atherosclerosis. To investigate this relationship we have examined CKD patients over 55 years age who are at higher risk for CVD, free from all other conventional risk factors.Materials And Method: 176 CKD patients over 55 years age whose creatinin clearence values ranged between 60-15 ml/min/m2 were inclueded in the study. The control group consisted of outpatient visitors of internal medicine polyclincs whose renal functions were normal. All subjects were evaluated for the existince of DM, HT, SVO, CHD(coronary herat disases), CVD(cereberovascular disease) and cigarettes smoking in the history and CBC, spot urine protein/creatinin, seurm albumin, Ca, P, lipid profile,PTH and BMI values were evuluated.The Glomerular Filltration Rate (GFR) was determined as estimated GFR via MDRD formula. Using USG the diameters of Abdominal Aorta of all subjects were recorded. The diameters > 3 cm were supposed to be AAA. The Ankle Brachial Indexes of subjects were estimated using doppler. ABI values > 1.3 were excluded. The values between 0.9 and 1.3 were assumed to be normal, values < 0.9 were supposed to indicate a PAD. The statistical analyzes of study and control groups were carried out using SPSS 11.5 software.Results: 43 patients in study group (25%) and 13 patients in control group (%12) had ABI values smaller than 0.9.