Dipper ve non-dipper hipertansiyon hastalarında ADMA (Asimetrik Dimetil Arjinin) seviyelerinin değerlendirilmesi
ADMA (Asymmetric Dimethylarginine) level in dipper and nondipper hypertensive patients
- Tez No: 266773
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN CİNEMRE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Giriş: ADMA, nitrik oksit sentezinin endojen bir inhibitörü olup aynı zamanda endotel disfonksiyonunun bir göstergesidir. HT, hiperkolesterolemi, DM, periferik arter hastalığı ve KKY' de arttığı birçok çalışmada gösterilmiştir. Ayrıca, non-dipper HT paternine sahip hastalarda yapılan çalışmalarda endotel disfonksiyonun dolayısıyla hedef organ hasarının dipper HT paterni olan hastalardan daha fazla olduğu gösterilmiştir. Ancak bu çalışmalarda endotel fonksiyonun değerlendirilmesinde ADMA dışındaki diğer endojen belirteçler kullanılmıştır. Biz ise çalışmamızda bu iki grup arasında endotel fonksiyonu değişikliklerini ADMA seviyelerine bakarak karşılaştırdık.Materyal-Metod: Bu çalışmaya 6 ay içerisinde Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji polikliniğine başvuran ve daha önceden esansiyel HT tanısı konulup medikal tedavi ile takip edilen 87 hasta dahil edildi. Hastalar ambulatuar kan basıncı ölçümü yapılarak dippers ve non-dippers olmak üzere iki gruba ayrıldı. Hastaların VKİ, SKB ve DKB, trigliserid, total kolesterol, LDL kolesterol, HDL kolesterol ve ADMA ölçümleri yapıldı.Bulgular: Grupların yaş, VKİ ve lipid değerleri arasında istatistiksel olarak fark yoktu (p>0.05). Dipper grubunda bakılan ADMA seviyeleri 1.29±0.17 µmol/L, non-dipper grubunda ise 1.27±0.13 µmol/L idi. Dipper ve non-dipper grupları arasında ADMA açısından anlamlı farlılık yoktu (p=0.575).Sonuç: ADMA seviyeleri HT hastalarında bozulmuş endotel fonksiyonuna bağlı olarak yüksek olarak bulunur. Kan basıncının non-dipper paterninde endotel disfonksiyonu dipper paterni olanlara göre daha fazladır. Bizim çalışmamızda iki patern arasında ADMA seviyelerinde farklılık bulunamamıştır. Bu konuda daha büyük çapta çalışmalara ihtiyaç olduğu kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Introduction: ADMA is an endogenous inhibitor of nitric oxide synthesis and also is an indicator of endothelial dysfunction. Increased ADMA levels has been shown in many studies in patients with hypertension, hypercholesterolemia, diabetes mellitus, peripheral arterial disease, and congestive heart failure. Patients who has nondipper blood pressure pattern has been shown to exhibit more endothelial dysfunction than patients who has dipper blood pressure pattern. However , other endogenous markers, but not ADMA, are used to assess endothelial function in these studies. In our study, we used ADMA levels to campare differences in endothelial function between each groups.Material-method: This study includes 87 patients who admitted to Düzce University, Cardiology outpatient clinic within 6 months and previously has been diagnosed with essential HT and followed with medical therapy. Patients were divided into two groups as non-dippers and dippers, using ambulatory blood pressure measurement. Patients' BMI, SBP and DBP, triglycerides, total cholesterol, LDL cholesterol, HDL cholesterol and ADMA levels were measured.Findings: Age, BMI and lipid values did not differ significantly between groups (p>0,05). Mean ADMA level of dipper group was 1.29±0.13, and that of non-dipper group wass 1.27±0.13µmol/L. ADMA levels did not differ significantly between the non-dipper and dipper groups (p=0.575).Conclusion: ADMA levels was found to be higher in hypertensive patients due to endothelial dysfunction. Endothelial dysfunction was more frequent in patients who had nondipper blood pressure pattern than patients who had dipper blood pressure pattern. In our study, ADMA levels did not differ significantly between two patterns. additional large-scale studies on this topic are warranted.