Perianal cerrahide spinal ve kaudal anestezinin etkilerinin karşılaştırılması
The comparison of effect of spinal and caudal anesthesia at perianal surgery
  1. Tez No: 266776
  2. Yazar: ÇİĞDEM BOZKURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENGİN ERTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmanın amacı ameliyatın yapıldığı gün taburcu edilmesi planlanan perianal cerrahi uygulanacak hastalarda düşük konsantrasyonda levobupivakaine fentanil eklenerek yapılan kaudal epidural ve spinal bloğun etkilerini karşılaştırmaktır.Lokal etik kurul onayı ve hasta onam formu alındıktan sonra perianal cerrahi geçirecek 18-65 yaş arası, ASA I-II risk grubunda 40 hasta 2 gruba ayrıldı. Spinal veya kaudal anestezinin kontrendike olduğu vakalar çalışma dışı bırakıldı. Kaudal anestezi grubundaki hastalara (Grup K) yüzüstü pozisyonda 0,25 ml/kg % 0,5 levobupivakain+25µg fentanil ile kaudal epidural anestezi yapıldı. Spinal anestezi grubundaki hastalara (Grup S) 2,5 ml %0,5 levobupivakain +8 ?g fentanil intratekal aralığa verildi ve spinal anestezi sağlandı.Hastaların EKG ve noninvaziv kan basıncı monitorizasyonları yapıldıktan sonra bazal değerleri ölçülerek kaydedildi. Kaudal ve spinal blok sonrası 5. , 10. , 15. , 30. dakikalarda, operasyon bitiminde ve postoperatif 15. dakikada ortalama kan basıncı (OKB), kalp atım hızı (KAH), motor blok seviyesi, duyusal blok seviyesi, VAS skorları ve operasyon süreleri kaydedildi. Ayrıca hastaların ilk analjezik gereksinimi için geçen süre kaydedildi ve VAS değeri 5 ve 5'in üzerine çıktığı zaman iv. 50 mg contramal almaları sağlandı. 24 saat sonundaki toplam analjezik miktarı kaydedildi. İntraoperatif cerrah ve hasta memnuniyetleri 4 üzerinden ( 4:Mükemmel, 3: İyi, 2:Orta, 1: Kötü ) değerlendirildi.Gruplar arası karşılaştırmada OKB ve KAH açısından fark bulunamadı. Grup K'da motor blok gözlenmedi ve daha hızlı bir mobilizasyon ve derlenme sağlandı. Postoperatif dönemde ilk analjezik alımı için geçen süre Grup K'da daha uzun bulundu. Her iki grupta da cerrahi için yeterli anestezi düzeyi sağlanmasının yanında cerrahi konfor ve hasta memnuniyeti açısından istatiksel olarak anlamlı fark görülmedi.Sonuç olarak elektif, günübirlik yapılması planlanan perianal cerrahilerde; fentanil eklenmiş düşük konsantrasyonlu levobupivakain ile yapılan spinal ve kaudal epidural anestezi yöntemleriyle yeterli anestezi ve analjezi düzeyleri sağlanmıştır. Biz bu çalışmamız sonucunda kaudal epidural blok ile düşük doz levobupivakain kullanarak hastaların postoperatif dönemde analjezik almaları için geçen sürenin uzadığını, motor blok görülmediğini ve postoperatif dönemde erken mobilizasyon açısından avantaj sağladığını gördük.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the additional effect of fentanyl to caudal epidural and spinal block with low dose levobupicaine in outpatient perianal surgery.After local ethics committee and patient approval, fourty patients, aged 18-65 years old, ASA I-II group were allocated to one of two groups. Patients with spinal or caudal anesthesia contraindication were excluded from the study. Patients in caudal anesthesia group (Group K) received caudal epidural anesthesia with 0,25ml/kg %0,5 levobupivacaine+25µg fentanyl in prone position. The patients in group spinal anesthesia ( Group S) was given 2,5 ml %0,5 levobupivacaine +8 ?g fentanyl to intrathecal space.After monitorisation of patients their ECG and noninvasive blood pressure values were recorded. After caudal and spinal block, 5. , 10. , 15. , 30. minutes, and at the end of operation and postoperatively 15. minutes, mean blood pressure, hearth rate, motor block levels, sensation block levels, VAS skores and operation times were recorded. The first analgesic required time was recorded and when VAS ? 5; patients received tramadol 50 mg iv. Total amount of analgesic dose was recorded at the end of twenty four hours. We evaluated intraoperative surgeon and patient satisfaction as 4: Perfect, 3: Good, 2: Medium, 1: Bad.There were no differences between groups about mean blood pressure and heart rate. We observed no motor block and faster mobilization and anesthetic recovery in Group K. The time of first analgesic requirement was longer in this group. In both groups regional anaesthesia level was adequate and statistically were no difference between surgery comfort and patient satisfaction.As a result, elective outpatient perianal surgery adequate anesthesia and analgesia was managed with the spinal and epidural anesthesia by adding fentanyl to low dose of levobupivacaine. Caudal epidural block with using low-dose levobupivacaine provided longer duration without any motor block with an advantage of early mobilization.