Halluks valgus deformitesi olan kadınlarda yürüme ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Assesment of gait and quality of life in women with halluks valgus deformity
  1. Tez No: 266777
  2. Yazar: BURCU TALU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEZBAN BAYRAMLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Ortopedi ve Travmatoloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protez-Ortez-Biyomekanik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma, halluks valgus deformitesi olan kadınlarda yürüme ve yaşam kalitesini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya yaşları 18-55 yıl arasında değişen, Manchester skalasına göre deformite derecesi 2 ve üstünde olan halluks valgus tanısı konulmuş 30 gönüllü (deney grubu) ve 30 sağlıklı birey (kontrol grubu) alınmıştır. Bireyler, demografik özellikler, ayağa ilişkin ölçümler, yürüyüş ve yaşam kalitesi açısından değerlendirilmiştir. Yürüyüşün değerlendirilmesinde ayak izi yöntemi, yaşam kalitesinin değerlendirilmesinde ise SF-36 kullanılmıştır. Deney grubuna ağrı, fonksiyon ve aktivite limitasyonunu ölçmek için Ayak Fonksiyon İndeksi (AFİ), Amerikan Ortopedik Ayak ve Ayak Bileği Derneği (AOFAS) Halluks MTP-IF Skalası ile Orta-Ayak Skalası uygulanmıştır. Ayrıca halluks valgusa spesifik bir yaşam kalitesi anketi olan Manchester-Oxford Ayak Anketi (Manchester-Oxford Foot Questionnaire/MOXFQ) nin Türkçe versiyonu yapılarak, geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate gait and quality of life in women with the hallux valgus deformity. To study, ranging between 18-55 years of age, according to the Manchester Scale deformation degree 2 and on, 30 volunteers who have been diagnosed with hallux valgus (experimental group) and 30 healthy subjects (control group) were included. İndividuals were evaluated in terms of demographic charecteristics, measures relating to foot, gait and quality of life. Evaluation of gait used method of foot trail, evaluation of quality of life used SF-36. Experimental group was applied American Orthopaedics Foot and Ankle Society (AOFAS) Hallux MTP-IP Scale, AOFAS Mid-Foot Scale and Foot Functon İndex (AFI) to measure pain, function, activity limitations Also a quality of life questionnaire special for hallux valgus is MOXFQ whose was made the Turkish version and the validty and reliabilty studies have been done.